Folie do izolacji fundamentów

7 Maj
2017

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi istotny etap budowy. Jeszcze do nie dawna stosowano w tym celu papę na lepiku, ale na rynku mamy również taki materiał jak folia izolacyjna.

Wielu inwestorów zastanawia się jak izolować fundamenty, by ta izolacja rzeczywiście gwarantowała skuteczną ochronę przed wilgocią i trwałość ław a także ścian fundamentowych. Zła izolacja sprawi, że niestety dojdzie do szybkiego podmakania ścian a dalej ich uszkodzenia. Pojawić się może problem zalewania piwnic, występowania pleśni. Izolacja pozioma występuje na stylu ław ze ścianami fundamentowymi. Odpowiednie wykonanie izolacji jest bardzo ważne, ponieważ jeśli ewentualnie później będzie trzeba poprawiać braki czy uszkodzenia nie będzie to możliwe.

W większości projektów izolacja przeciwwodna stosowana jest w formie papy w dwóch warstwach lepiku asfaltowym. Rozwiązanie takie charakteryzuje się dobrą skutecznością ochrony przed wodą. Jedynie bardzo szczelna i idealnie zaizolowana powierzchnia będzie gwarantować nam skuteczną ochronę fundamentów przed niszczącym działaniem wody gruntowej. W przypadku pap szczególnie umiejętne wykorzystywanie sprawi, że będzie można taką dobrą izolację wykonać.

Folie płaskie

Są one produkowane z polichlorki winylu PVC albo też polietylenu PE. Są one najczęściej stosowanymi, jeśli chodzi o folie do budynków jednorodzinnych. W przypadku warunków gruntowo – wodnych można stosować folie wytworzone z obu rodzajów materiałów. Jeśli porównamy to do popularnych pap folie będą się odznaczać przede wszystkim większą elastycznością oraz dużo lepszą wytrzymałością na wszelkie uszkodzenia, a to sprawia, że izolacja będzie jednolita i trwała.

Zastosowanie folii izolacyjnej

Typowe folie mają grubość na poziomie od 0.2mm do 2 mm. Jednak do wykonania izolacji poziomej zaleca się stosowanie folii z grubością 0.4-0.5 mm. W sytuacji budowy domu na bagnistych gruntach zalecane będzie używanie folii nieco grubszych albo kilka warstw cienkiej folii.

Folie wzmocnione

Takie folie produkuje się z takiego samego materiału co folie standardowe, jednak mamy tutaj zastosowane specjalne warstwy kauczukowo – asfaltowe. Taka budowa sprawia, że folia ma większą gęstość i tym samym mamy lepsze warunki ochrony przed wilgocią. Jednakże stosowanie tego typu folii będzie zalecane tylko w przypadku złych warunków gruntowych. Sytuacja taka występuje przy posadowieniu fundamentów w gruntach organicznych, które będą się charakteryzować dużą agresywnością chemiczną. Folia fundamentowa wzmocniona może być również miejscowo co razem z foliami zwykłymi w miejscu zagięć czy na odcinkach narażonych na działanie wody gruntowej może się okazać bardzo ważne.

Jaką izolację wybrać?

Hydroizolacja fundamentów to bardzo ważny element, dlatego wiele osób zastanawia się jak wykonać izolację fundamentów, by mieć świetną trwałość całej izolacji. Warto dobrze zastanowić się nad tym jaki materiał do izolacji poziomej wybierać. W przypadku zatrudnienia specjalistycznej ekipy będzie można wybrać papę na lepiku, jednak tutaj należy kontrolować jak wygląda izolacja wszelkich zgięć i połączeń.

Jeśli wykonamy izolację folią trzeba wcześniej sprawdzić jak wyglądają warunki gruntowe na jakich dom jest posadowiony jeśli są to grunty dobrej nośności czyli piaski można bez obaw zdecydować się na płaskie folie.

Autor

Robert Gładowski

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować