Masa uszczelniająca kontra folia w płynie

8 Kwiecień
2017

Jednym z najważniejszych elementów prawidłowego wykończenia łazienki jest skuteczna izolacja przeciw wilgoci. Musi ona powstać na podłodze i ścianach. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu masy uszczelniające i folie w płynie. Papy izolacyjne powoli odchodzą do lamusa.

Łazienka jest w naszym domu miejscem nietypowym, ponieważ żadne inne pomieszczenie nie jest tak narażone na działanie wilgoci, w tym także pary wodnej. Wykonywanie izolacji w łazience wymusza na nas stosowanie materiałów wysokiej jakości i przeprowadzanie prac na najwyższym stopniu staranności.

Cel stosowania izolacji

Izolację w łazience wykonuje się po to, by uniemożliwić wodzie pod żadną postacią przenikanie do podłoża, czyli do elementów betonowych. Zawilgocenie ścian i podłóg może bowiem prowadzić do powstawania uszkodzeń oraz rozwoju grzybów i pleśni. Powłoka ceramiczna, czyli wyłożenie łazienki płytkami, nie jest w stanie jej zabezpieczyć, ponieważ pomiędzy płytkami znajdują się przestrzenie, którymi woda może przedostawać się do podłoża, nawet jeśli są to tylko mikropory.

Zabezpieczenie się przed działaniem wilgoci możliwe jest tylko po stworzeniu odpowiedniej izolacji na ścianach i na podłodze. Jeśli łazienka jest zabudowana płytami gipsowo-kartonowymi lub tzw. Płytami budowlanymi, izolacja musi być wyjątkowo skuteczna.

Folia w płynie jest w stanie skutecznie zablokować wodzie dostęp do podłoża. Jest ona ceniona także dlatego, że podnosi elastyczność ściany, co jest cenione zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym. Możliwe jest to dzięki temu, że warstwa folii ma właściwości podobne do warstwy gumy. W budownictwie wielorodzinnym zdarza się, że płytki ze ściany odpada jaw wyniku intensywnego stosowania przez sąsiadów elektronarzędzi w czasie remontu, na przykład młotów udarowych. Przez beton przenoszą się bowiem niewielkie wibracje, które są wystarczające do oderwania warstwy klejowej od ściany. Na ścianach zaizolowanych powłoką z folii w płynie nie ma takiego zagrożenia.

Folia w płynie

Wykonanie izolacji folią w płynie

Typowa folia to jednoskładnikowa masa oparta na żywicach syntetycznych. Wystarczy otworzyć opakowanie, zamieszać i można rozpoczynać jej nakładanie. Robi się to zazwyczaj wałkiem lub pędzlem na zagruntowanych powierzchniach. W większości przypadków stosuje się dwie warstwy nakładane prostopadle do siebie. Drugą warstwę nanosi się po wyschnięciu pierwszej. Poprawia to skuteczność krycia i zmniejsza ryzyko uszkodzenia. Taka izolacja może być nanoszona praktycznie na każdą powierzchnię po jej wcześniejszym zagruntowaniu.

W narożnikach pomieszczenia powinny pojawić się specjalne taśmy izolacyjne.

Powłoka folii jest cienka. Jej grubość zwykle nie przekracza 2 mm. Problemem dla niej nie jest ogrzewanie podłogowe

Masa uszczelniająca

Masy uszczelniające pozwalają uzyskać podobny efekt i ich nakładanie jest bardzo podobne. Pojedyncza warstwa jest jednak grubsza i łącznie uzyskuje się izolację o grubości około 3 mm. Jeśli chodzi o skład, masy są bardzo podobne do folii, chociaż często wzmacniane są cementem.

Podstawowa różnica pojawia się w kwestii nakładania mas. Do ich nakładania stosuje się szpachle, ponieważ są znacznie gęstsze. Na koniec konieczne jest też ich odpowiednie wyrównanie, o czym nie trzeba myśleć w przypadku folii w płynie. Niektóre masy dostępne są w formie bardziej rozcieńczonej, co umożliwia ich nakładanie za pomocą wałków i pędzli. Niewątpliwą zaletą mas jest to, że szybciej schną. Warstwa folii może schnąć nawet 2 doby, a masa uszczelniająca powinna być gotowa po 1-5 godzinach.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować