RODZAJE I ZASTOSOWANIE FOLII HYDROIZOLACYJNEJ

28 Marzec
2017

Folie hydroizolacyjne charakteryzują się tym, że są mocne, wytrzymałe i nie będą szczególnie kosztowne, a jeśli są dobrze położone będą skutecznie chronić budynki przed działaniem wilgoci. Nic więc dziwnego, że ich popularność na budowach jest nadal bardzo duża.

Zasadnicze cechy folii hydroizolacyjnej

Z wyglądu folie takie mogą być podobne w jakieś mierze do folii ogrodniczych, ale są od nich znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Mają ciemny kolor – czarny, brązowy albo szary. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, które nie będą przepuszczać wody ani wilgoci nawet, gdy będzie działać ciśnienie. Najczęściej stosuje się je również do ochrony przeciw wilgoci ścian, fundamentów, tarasów, balkonów czy nawet płaskich dachów.

Podstawowe rodzaje folii jakie obecnie są dostępne to:

– folie płaskie,

– folie tłoczone,

– folie płynne.

Folie płaskie

Określa się je inaczej jako folie budowlane, ponieważ są jednym z najbardziej popularnych materiałów na budowach. Są one wykonywane z polietylenu o dużej gęstości, poliolefinu albo też PCV. Grubość będzie pomiędzy 0.1 mm a 0.4. Płaskie folie układa się na zakład, który powinien być sklejony, zgrzany albo też łączony przez zastosowanie specjalnego zatrzasku. Na izolacje pionowe wygodniej będzie stosować folię z taśmą klejącą. Przed ułożeniem ścianę powinno się gruntować, czyścić i dokładnie gładzić, a folia po tym jak usunięta będzie warstwa zabezpieczająca musi być dociśnięta.

Ochrona budynku przed wilgocią

Zastosowanie folii płaskich

Folie płaskie stosuje się najczęściej na izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne fundamentów, izolacje pionowe w ścianach piwnic, izolacje poziomie w przypadku ław fundamentowych, izolację podłogi, która będzie układana na gruncie, w momencie, gdy dom nie jest z piwnicą. Folię układa się pod warstwą ocieplenia ze styropianu czy też wełny mineralne, ale także na warstwie wełny i przed warstwą wyrównującą. Może być także stosowana przy panelach na podłodze, szczególnie, gdy podkład będzie zalecany przez producentów.

Folia tłoczona

Charakterystyczną cechą folii tłoczonych będzie to jaką mają strukturę. Zawiera ona tłoczone kwadratowe albo też okrągłe wzory. Nazywane są one niekiedy foliami guziczkowymi albo też kubełkowymi. Dzięki wzorom taka folia nie będzie przywierać do ściany, ale tworzy się przestrzeń wentylacyjna, gdzie może się zbierać i odparowywać wilgoć ze ścian. To folie mocniejsze i odporniejsze niż folie płaskie, mają one również większą grubość. Mocowanie folii do ściany realizowane jest z kołkami uszczelniającymi albo też listwami z otworami wentylacyjnymi, które pozwalają na odparowanie wilgoci.

Zastosowanie folii tłoczonych

Folie tłoczone stosuje się na pionowych izolacjach ścian fundamentów, do ścian piwnicznych, do izolacji zielonych dachów, do izolacji tarasów., do izolacji podłóg na gruncie.

Płynne folie hydroizolacyjne

Folie płynne są szczególnie wygodne w stosowaniu w miejscach, które są mało dostępne, ciasne albo też przy łączeniu innych elementów izolacji. Zwykle są one kilkuskładnikowymi mieszankami polimerowymi. Po wyschnięciu folie są utwardzone i mają podobną wytrzymałość jak folię z tworzyw albo też papy bitumicznej. Tego typu izolację coraz częściej wykonuje się poprzez formę natrysku, która sprawdza się doskonale w praktyce i dzięki temu można oczekiwać na wypracowanie zadowalającego efektu.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować