Hydroizolacja pod płytki - wodoszczelna membrana ochronna

8 Marzec
2017

Jeśli decydujemy się na układanie płytek ceramicznych na pewno chcemy, by wyglądały one doskonale i mogły nam służyć przez wiele lat. Położone na ścianach oraz podłodze będą miały nie tylko ułatwiać nam utrzymanie czystości, ale również powinny chronić dane miejsce przed szkodliwym działaniem wilgoci. Niestety wbrew powtarzanej opinii okładziny takie nie są całkowicie szczególne.

Dlatego w najbardziej mokrych pomieszczeniach powinno się układać hydroizolację, popularne rozwiązanie to tak zwana folia w płynie. W pomieszczeniach, które narażone są na działanie wody najlepszym wykończeniem będzie glazura albo też terakota. Ale takie rozwiązanie również nie jest w pełni szczelne. Same płytki są odporne na wilgoć, ale trzeba pamiętać, ze fugi już takiej gwarancji nam nie dają.

Zabezpieczenie powierzchni

Woda niestety stosunkowo łatwo będzie przez nie przenikać, dostaje się do podłoża co może sprawić, że pojawiać się będą nieestetyczne zacieki, pleśń a nawet odpadanie płytek. Woda pod okładziną może również doprowadzić do zalewania pomieszczeń sąsiadujących. Jeśli chcemy się przed tym uchronić powinniśmy zabezpieczać powierzchnie, gdzie położona będzie glazura, a już szczególnie tam, gdzie będziemy mieli szczególnie mokre pomieszczenia. Powłoka jaka będzie naniesiona stanie się ochroną podłoża przed zniszczeniem jakie może powodować wilgoć.

Ograniczy się także szkody, gdyby doszło do awarii instalacji czy nawet wylania się wody z pralki. Należy pamiętać, że wykonanie szczelnej izolacji podpłytkowej, która skutecznie będzie zabezpieczać podłoże przed uszkodzeniami powstałymi z powodu wilgoci możliwe będzie wyłącznie przy zastosowanie rozwiązań systemowych. Sama powłoka to jednak nie wszystko. Wiele będzie także zależeć od tego jak elementy narażone zostaną zabezpieczone.

Preparaty uszczelniające

Produkty uszczelniające

Stając przed zadaniem układania płytek ceramicznych niezależnie czy w obiekcie użytkowym czy mieszkaniu na pewno trzeba zwracać uwagę na dyspersyjny preparat. Neutralny zapachowo produkt, który będzie rekomendowany do wykonywania uszczelnień w połączeniu z okładzinami z płytek ceramicznych wewnątrz budynków. Wysoka jakość produktów to gwarancja dobrze wykonanej izolacji, która będzie zachowywać swoje świetne właściwości przez długie lata. Folia płynna tworzyć będzie powłokę, która ukryje również rysy i pęknięcia, stanie się elementem wzmacniającym podłoże. Jako materiał, który jest wodoszczelny i odkształcalny będzie zdawać egzamin na powierzchniach mineralny albo też wrażliwych na działanie wilgoci.

Płynne dyspersyjne uszczelnienie zespolone będzie dostępne w wiaderkach o różnej pojemności, dlatego bez problemu będzie można kupić taką ilość materiału jak nam będzie potrzebna do solidnego wypełniania całej powierzchni, tak by ta izolacja rzeczywiście od strony praktycznej dobrze się sprawdziła. Jeśli chodzi o wykonawców cenią sobie również zastosowanie takiego rozwiązania ponieważ nakładanie folii jest stosunkowo łatwe i bez większych problemów będzie można sobie z tym poradzić. Jeśli chcemy wzmocnić miejsca narażone na przenoszenie ruchów konstrukcji po nałożeniu folii dodatkowo również się ją zabezpiecza.

Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowej to ostatni przed ułożeniem płytek element prac. Wcześniej nim wykona się taką izolację powinno się również wykonywać przygotowanie podłoża, na którym izolacja będzie układana.

Autor

Robert Gładowski

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować