Hydroizolacja fundamentów - materiały do izolacji

15 Kwiecień
2017

Odpowiednie wybranie materiałów do realizacji izolacji fundamentów w domu i ich prawidłowe budowanie od podstaw to warunek kluczowy, jeśli chce się uniknąć późniejszych problemów z wilgocią. Informacje dotyczące hydroizolacji znajdziemy również w projekcie danego budynku. Jednak opis, umiejscowienie czy rodzaj materiałów w wielu przypadkach opisuje się pobieżnie.

Pierwszą rzeczą, którą powinno się sprawdzić w projekcie to informacja czy przewiduje się wykonywanie izolacji przeciwwodnej oraz przeciwwilgociowej.

Kiedy izolacje przeciwwilgociowe?

Izolacje przeciwwilgociowe określone również lekkimi chronią elementy konstrukcji budowlanych przed wodą niewywierającą ciśnienia. Będzie się je stosować wyłącznie w momencie, gdy grunt jest przepuszczalny dla wody. Woda opadowa wsiąka szybko w podłoże, nie spiętrza się a w przypadku opadów woda gruntowa jest poniżej ław fundamentowych. Izolacja tego typu będzie odporna na wsiąkającą wodę opadową.

Jak wykonać izolację przeciwwilgociową?

Zwykle pionowe izolacje są wykonywane najprościej z roztworów albo też emulsji asfaltowych, niekiedy lepiku albo też papy klejonej lepikiem do podłoża. Poziome na ławach robi się z papy, na podposadzkowe stosuje się folię albo papę. Jeśli obawiamy się, że przy intensywnych opadach może gromadzić się woda to bardzo ważne będzie dodatkowo wykonanie również drenażu.

Skuteczność materiałów izolacyjnych

Kiedy izolacje przeciwwodne?

Jeśli nie będziemy robić drenażu wtedy konieczne jest ułożenie izolacji przeciwwodnej, określonej również jako ciężka. Stosuje się ją również, gdy poziom wody gruntowej będzie wyżej niż fundamentów, budynek stoi w wodzie. Dom z piwnicą wznosi się wtedy nie na ławach, ale wykonuje się przed tym płytę fundamentową. Izolację typu ciężkiego stosuje się w razie występowania parcia wody na konstrukcję budynku. Pracują one w złych warunkach. Dlatego właśnie będą musiały być stosowane takie materiały, muszą cechować się doskonałą jakością i mieć świetne parametry. Doskonale sprawdzają się masy polimerowo – bitumiczne a także szlamy uszczelniające.

Rodzaje materiałów hydroizolacyjnych

Te obecnie stosowane materiały do izolacji są zróżnicowane. Można je dzielić według różnych kryteriów. Dla inwestora najważniejszy będzie jednak podział ze względu na materiały jakie były stosowane. Ich dobór nie może być przypadkowych, trzeba zwracać uwagę na różne ograniczenia, które mogą wpływać na zastosowane materiały i ich ewentualną skuteczność.

Lepiki asfaltowe mają taką wadę, że będą tracić elastyczność w temperaturze bliskiej zera. Lepiki i masy asfaltowe oraz masy KMB są wrażliwe na liniowe obciążenia od ściany fundamentowej, a więc nie sprawdzą się najlepiej w przypadku ławy i poziomej izolacji. Lepiej będzie je stosować zamiast szlam uszczelniających. Wykonując izolację przeciwwodną z mas asfaltowych należy pamiętać, że mogą one być powiązane z koniecznością zastosowania wkładki zbrojącej z papy.

Wśród tych innych materiałów, które mogą być jeszcze zastosowane będą między innymi masy bitumiczne, masy asfaltowe czy też masy cementowe, które co najważniejsze będzie trzeba dopasowywać do tego miejsca, w jakim mają być one zastosowane. W pewnych sytuacjach można również zdecydować się na szlamy uszczelniające.

Autor

Robert Gładowski

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować