Hydroizolacja łazienki: folia w płynie czy masa uszczelniająca?

9 Maj
2017

Do ochrony łazienki przed wilgocią kiedyś stosowano papę. Dziś nie będzie to konieczne, można używać specjalnych preparatów przeciwwilgociowych. Wymagają one mniejszej pracy, nie będzie trzeba stosować specjalistycznych narzędzi. Uszczelnienie przeciwwilgociowe powinno się wykonywać przy temperaturze podłoża i materiału do uszczelniania pomiędzy 5 a 25 stopnie.

Wykonywanie uszczelnienia w innej temperaturze będzie powodować zmianę właściwości fizycznych i tym samym materiał nie będzie miał takich właściwości na jakich nam zależy.

Folia w płynie

Folia płynna to taka substancja, która ma jeden składnik, wykonana jest na bazie żywic syntetycznych i bezpośrednio gotowa jest do użycia. Jeśli będzie tego wymagać po otwarciu opakowania miesza się ją, by wyrównać konsystencję. Jest przeznaczona do pomieszczeń czasowo narażonych na działanie wody spływającej, która nie będzie wywierać nacisku na podłoże.

Folię płynną można nanosić na beton, wylewki i tynki cementowe, wylewki i tynki cementowo – wapienne, płyty kartonowo – gipsowe. Powłokę uszczelniającą otrzymać można przez dwukrotne malowanie wałkiem albo pędzlem. Pierwsza warstwa będzie nakładana w dowolnym kierunku, druga w kierunku prostopadłym do pierwsze i po wyschnięciu.

Forma aplikacji sprawia, że to łatwy, szybki sposób na przygotowywanie izolacji przeciwwilgociowej. Folia płynna stworzy elastyczną powłokę kryjącą, która usunie drobne rysy, będzie działać jako bariera przeciwwodna i wzmocni podłoże. Czas schnięcia to maksymalnie 10godzin. Płytki na taką izolację będzie można nakładać już po 12 godzinach. Powłoka ma grubość na poziomie 2mm.

Masa uszczelniająca

Produkty, które klasyfikowane są jako masy uszczelniające, które mają większa gęstość niż folie. Mogą być one przygotowywane z użyciem żywic syntetycznych oraz cementu. Masy uszczelniające przeznacza się do powierzchni betonowej, wylewki cementowej, tynków cementowo – wapiennych. Można je również stosować na płytach kartonowo – gipsowych.

Ochrona łazienki przed wilgocią

Używać ich będzie można do uszczelniania murów ze spoinami pełnymi. Niektóre będzie można stosować nawet na istniejące okładziny z płytek bądź kamienia naturalnego. Jeśli producent ma takie zalecenie przed użyciem takie masy będzie trzeba ją dobrze wymieszać. Jeśli wykonano w pomieszczeniu gdzie realizowana będzie izolacja ogrzewanie podłogowe trzeba będzie sprawdzić czy dany produkt możliwy jest do zastosowania właśnie natakim ogrzewaniu.

Hydroizolacja łazienki

Ta forma izolacji to zaprawa, która jest wykonana na bazie cementu, mieszana z wodą albo płynem dyspersyjnym do tego przeznaczonym. Robi się to mieszadłem aż do uzyskania jednolitej masy.

Zaprawy hydroizolacyjne są przeznaczone do zabezpieczania:

- balkonów oraz tarasów

- fundamentów, zbiorników, na które będzie działać woda pod ciśnieniem

- izolacji przeciwwilgociowej łazienki.

Stosowana może być na wszystkie typu podłoża, które występować będą we wnętrzach domów a więc będzie to beton, tynki cementowe, cementowo – wapienne, płyty kartonowo – gipsowe, podłoża anhydrytowe, gazobeton a także mur, gdzie mamy pełne spoiny. Wyłączony będzie tutaj wyłącznie mur mieszany.

Nakładanie będzie wykonywane pędzlem albo też pacą stalową, która ma gładką krawędź. Grubość jednej warstwy zaprawy to zazwyczaj 2 mm. Każdorazowo trzeba sprawdzić to w instrukcji na opakowaniu produktu. Stosujemy maty do oklejania przejść rur i odpływu a miejsce styku ścian należy okleić taśmą albo też wyokrągla się ten element. Druga warstwa musi być naniesiona prostopadle do tego jak była nakładana warstwa pierwsza. Oczywiście w momencie, gdy pierwsza warstwa już wyschnie.

Autor

Robert Gładowski

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować