Izolacja termiczna domu to nie tylko styropian i wełna mineralna

9 Maj
2017

Do realizacji izolacji termicznej domu stosuje się najczęściej stosowany jest styropian albo też wełna mineralna. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku mamy także inne materiały izolacyjne między innymi perlit, włókno kokosowe albo też keramzyt. Postaramy się podpowiedzieć jakie materiały można stosować do wykonania izolacji termicznej w domu.

Kreamzyt

Ceramiczne, porowate kulki, które mają twardą powłokę, produkowane są z glin wypalanych w bardzo wysokiej temperaturze. Średni współczynniki przewodzenia ciepła wynosi jedynie 0,1 W/m2. Może także przenosić większe obciążenia niż to się dzieje w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Od niedawna przygotowywane są również takie rozwiązania jak keramzyt impregnowany, które ma niską kapilarność.

Pollytag

Kolejny granulat, który będzie wypiekany w temperaturze powyżej 1000 stopni z lotnych popiołów elektrociepłowni, małych ilości miału węglowego oraz bentonitu. Ma wysoki współczynnik, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła, dlatego warstwa izolacji musi być gruba. Wykonanie takiej izolacji nie będzie proste. bezpośrednio na stropie układa się warstwę kruszywa, która potem jest zagęszczana i pokrywana będzie szlichtą. Jeśli chodzi o podłogę układa się ten materiał bezpośrednio na gruncie potem nakłada się jeszcze hydroizolację i podkład betonowy 10 cm, a potem dopiero posadzkę.

Perlit

Może występować w formie suchych zasypek, wykorzystywany będzie do produkowania ciepłochronnych perlitobetonów a także zapraw murarskich, tynków. To minerał, który ma pochodzenie wulkaniczne i w procesie prażenie uzyskuje porowatą strukturę, która ma niski ciężar i dobre własności termoizolacyjne a także dźwiękochłonne. W czasie tego typu obróbki tworzy się perlit ekspandowany, niepalny granulat obojętny chemicznie i biologicznie. Odporny na mróz oraz działanie wilgoci.

Polietylen

Maty polietylenowe produkowane są z pianki, która budowana jest z zamkniętych komórek. Dzięki temu nie będzie wchłaniania wody i będzie można chronić się przed parą wodną. Są odporne na działanie substancji chemicznych oraz na zniszczenie przez insekty i gryzonie. Można je dociążać płytami albo też stosować pod wylewki. Nie są one jednak odporne na UV, dlatego stosowane są na zewnątrz i wtedy musimy je pokryć dodatkowo materiałem ochronnym.

Odporne materiały izolacyjne

Poliuretan

Produkowany z poliuretanu, który ma formie pianki albo płyt. Ma zdolności termoizolacyjne. Pokryty pianką dach płaski wystarczy dodatkowo pomalować je filtrem UV, nie trzeba już stosować dodatkowego zabezpieczenia.

Szkło spienione Foamglas

Produkowane z nieorganicznych materiałów, szkła i węgła. Ma wiele zalet, jest to rozwiązanie niepalne całkowicie wodno oraz paroszczelne, ponieważ komórki będą zamknięte hermetycznie, ma bardzo dobrą wytrzymałość na ściskanie.

Płyt silikatowe

Produkowane z piasku i wapna. Płyty silikatowe są paroprzepuszczalne, niepalne i mają bardzo wysoką odporność na zagrzybianie. Umożliwiają one docieplić ściany od wewnątrz, gdy izolacja zewnętrzna nie jest możliwa.

Włókna konopi

Do produkcji mat konopnych używa się naturalnych włókien i impregnatów. Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła i regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Mają lekki i sprężysty charakter.

Korek

W budownictwie wykorzystywany będzie korek ekspandowany, który będzie się uzyskiwać poprzez użycie granulatu korkowego, bez dodatków chemicznych procesowi podobnemu do prażenia kukurydzy. Korek wydziela naturalne lepiszcze, które będzie spajać granulat.

Włókna drzewne

Włókna drzewne jako materiał termoizolacyjny dobrze się sprawdzają, ponieważ charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Autor

Michał Urasiński

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować