Ściany - izolacja przeciwwilgociowa od nowa

6 Kwiecień
2017

Planujemy przenieść się do przedwojennego ceglanego domu i co wtedy? Ma on grube mury, solidną konstrukcję, ale będzie tam wilgoć a od podłogi również zimno. Jak więc poradzić sobie z izolacją i remontem podłogi w takim miejscu?

1. Kiedy odtwarzać izolację

We wszystkich nowo budowanych domach, gdzie nie ma piwnic wprowadza się zazwyczaj izolację przeciwwilgociową ścian połączonych z izolacją podłogi na gruncie, ponieważ takie rozwiązanie będzie proste a jednocześnie skutecznie zabezpieczy mury przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Niestety dawniej nie było takich izolacji, a jeśli nawet to w starych domach straciła ona swoją skuteczność. Dlatego starsze budynki są często zawilgocone.

Wilgoć z gruntu może być nawet do dwóch metrów wysokości murów. Na murach przyziemia oprócz mokrych plam pojawiać się mogą również wykwity solne, a także zaczynają się rozwijać grzyby i pleśnie, dochodzić może dopadania tynków, kruszenia się murów. Jeśli takie objawy zauważymy w domu odtworzenie izolacji jest konieczne.

2. Jak ją umieścić w ścianie

Obecnie firmy wykonują pracę w dwóch mechanicznych metodach, pozwalające na układanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej w ścianach istniejącego budynku. Tradycyjna metoda to podcinanie murów, wykorzystywana od bardzo dawna, polega na tym, że wycina się w murze specjalnymi piłami szczelinę długości do półtora metra. I w ten sposób pojawia się możliwość wprowadzania papy zgrzewalnej albo płyt z polietylenu PEHD. Ewentualnie laminat zbrojony włóknem szklanym. Po wycięciu każdą szczelinę będzie się przedmuchiwać sprężonym powietrzem, tam układa się materiał izolacyjny, klinuje na koniec wypełnia się zaprawą.

Izolacja ściany

Wbijanie blach

To metoda, którą zaczęto w naszym kraju stosować dopiero do kilku lat, ale na świecie jest już bardzo dobrze znana od około 20 lat. Pozwala na usprawnienie pracy związanej z położeniem nowej izolacji, jednocześnie będzie bezpieczna dla konstrukcji budynku, nie będzie trzeba obawiać się spękania ścian albo też ich osiadania. Najlepiej sprawdza się w starych domach z cegły, gdzie nie było izolacji przeciwwilgociowej, można ją również stosować poprzez wmurowanie z bloczków czy pustaków.

Jako izolacyjny materiał będzie można używać blachy falistej, która będzie chromowo niklowa i będzie odporna na korozję, która powodowana może być przez sole, związki siarki czy też kwasy. W takiej metodzie nie trzeba wcześniej podcinać murów, ani uszczelniać zaprawą po ułożeniu blachy, dlatego właśnie wystarczą nam dwa dni i można oczekiwać, że izolacja będzie udana. Określa się trwałość takiej izolacji na dwukrotnie większą niż laminatu zbrojnego czy też polietylenu twardego. Można liczyć na to, że będzie świetnie funkcjonować przez 100 lat.

3. Izolacja pionowa bez wykopów

Niekiedy zagospodarowanie terenu wokół domu – także chodniki, podjazdy, taras na gruncie albo też roślinność ogrodowa będą to elementy, które utrudnią nam uzupełnienie pionowej izolacji na ścianach budynku. Jeśli chcemy ściany odsłonić na tych odcinkach, gdzie izolacja ma być układana trzeba by usuwać istniejące nawierzchnie wykonywać rośliny a potem cały taki teren będzie trzeba również od nowa uporządkować.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie wykonywanie izolacji pionowej z blach chromowo – niklowanej metodą podobną jak robi się izolację poziomą, a więc przez wbijanie arkuszy blachy w grunt przy zewnętrznej powierzchni ściany. Połączone ze sobą arkusze blachy będą w stanie stworzyć rzeczywiście udaną trwałą zaporę przeciwko wilgoci wokoło części podziemnej w budynku, można nią sięgnąć do 2,5 metra w głąb.

Autor

Robert Gładowski

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować