Izolacja balkonu

3 Marzec
2017

Pewnie wiele osób marzy o tym, by mieć piękny balkon, z którego korzystać można w słoneczne dni. Tymczasem wykonanie takiego elementu z ceramiczną okładziną może być trudne i wymagać stosowania dobrych technologii. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że konstrukcja balkonu jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów.

Musi być wytrzymała na obciążenia wynikając z użytkowania, odporna na warunki atmosferyczne, zmienną temperaturę oraz wilgoć. To podstawowe wymagania, które trzeba brać pod uwagę, jeśli wykonujemy balkon. Od tego będzie zależeć czy nie ma kłopotów w trakcie jego użytkowania. Dlatego decydując się na balkon trzeba zastosować odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Najlepiej kompleksowe systemy.

Skutki nieodpowiedniej izolacji balkonu

W czasie doboru materiałów do wykonania izolacji przeciwwodnej trzeba pamiętać jakie konsekwencje mogą się z tym wiązać. Rozwiązania tradycyjne mogą się okazać ryzykowne i dodatkowo obciążą konstrukcję. Poza tym mocowanie okładziny do papy czy folii jest nieskuteczną praktyką i może się okazać, że szybko będzie trzeba przeprowadzać kosztowny remont. Oprócz skutecznego zabezpieczenia przed wodą może to powodować również korozję żelbetową konstrukcji balkonu, pękanie i odpadanie płytek ceramicznych wykruszenie się fug, powstanie zacieków na ścianach i sufitach.

Systemy izolacyjne balkonów

Na rynku chemii znajdziemy wiele systemów pozwalających wykonywać hydroizolację, które to bazują na różnych technologiach. Skuteczność stosowanej metody będzie uzależniona od obciążeń i doboru materiałów a także stanu podłoża. Obecnie najbardziej popularne są szlamy mineralne, które mogą być jedno lub dwuskładnikowe. Z pierwszych uzyskuje się sztywne powłoki z drugich elastyczne izolacje, które dobrze sprawdzą się na balkonach.

Zaletą szlamów mineralnych będzie elastyczność oraz ich prosta aplikacja. Decydując się na to rozwiązanie trzeba pamiętać, że nie będzie można dopuścić do przemrożenia materiału. Może to spowodować utratę jego właściwości.

Systemy poliuretanowe to rozwiązanie, które jest nowe na polskim rynku. W produkcie połączone będą cechy zaprawy klejowej, izolacji przeciwwilgociowej. Popularność takich preparatów rośnie z powodu ich wysokiej elastyczności, szczelności i gotowości do użycia. Nie trzeba będzie stosować gruntowania podłoża i użycia taśm. Systemy można przygotować pod kątem sposobu wykończenia. Do ceramicznych płytek warto będzie wykorzystać klasyczne metody klejenia płytek i izolacji przeciwwodnej. Dzięki prostej aplikacji będzie można poradzić sobie bez pomocy fachowców.

Nowoczesny balkon

Przygotowanie podłoża i warstwa spadkowa

Jeśli płyta balkonowa jest zniszczona nim wykonamy izolację będzie trzeba oczyścić z rdzy elementy, które będą mocno skorodowane. Następnie uzupełniamy ubytki naprawczymi zestawami. Na nowych konstrukcjach nie trzeba tego wykonywać, płyta balkonowa będzie gotowa do wykorzystania.

Aplikacja izolacji przeciwwilgociowej

Przed wykonaniem pierwszej warstwy izolacji przygotowujemy podłoże. Ta pierwsza warstwa jest bardzo delikatna, ma mm grubości. Przy aplikacji należy dbać o to, by rozłożyć ją w ciągłości, bez prześwitów i ma mieć jednakową grubość.

Warstwę izolacji będzie się nanosić pacą, która ma gładką krawędź. Konsystencja materiału pozwala na sprawne nanoszenie na płytę balkonu oraz na ścianę na wysokość 10-15 cm. Taka opaska powinna być wykonywana w taki sposób, by woda ściekająca po ścianie nie mogła dostawać się pod izolację. Szczególnie należy także rozłożyć izolację wokoło słupków balustrady.

Rodzaj płytek ceramicznych

Gdy taka izolacja będzie już wykonana kolejnym krokiem będzie mocowanie płytek ceramicznych, które należy układać tak, by szczeliny nie były mniejsze niż 5mm. Ważne by przy zakupie sprawdzić jakie parametry ma dana ceramika. Ważne jest czy latem wytrzyma bardzo wysokie temperatury, a do tego będzie odporna również na nagłe zmiany temperatury po opadach deszczu. Różnica między skrajnymi temperaturami w ciągu roku może być nawet 100 stopni. Dlatego właśnie odporność takich płytek będzie bardzo ważna.

Spoinowanie okładziny

Po tym jak płytki będą ułożone będzie trzeba również wypełnić spoiny. Powinno się zastosować do tego fugi epoksydowe, uszczelniacze, które gwarantować będą dobrą jakość i wytrzymałość.

Najczęstsze błędy przy wykonaniu izolacji balkonów

Przy wykonywaniu izolacji często popełnia się różnorakie błędy. Między innymi nie stosujemy się do zaleceń technologicznych i zasad sztuki budowlanej, wykorzystujemy materiały niskiej jakości.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować