Jak skutecznie uszczelniać ściany w łazience?

5 Maj
2017

Okładzina z glazury jest uważana za dość szczelną, powszechna opinia nie ma jednak wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Jeśli stale zalewa ją woda, może wyjątkowo łatwo przeniknąć przez jej ściany. Tam, gdzie w łazience jest najbardziej morko, powinno się więc układać izolację pod płytkami określaną też często mianem folii w płynie. Łazienka to pomieszczenie, w którym woda dostaje się tak na podłogę, jak i na ściany.

Niewiele można zmienić w tej materii i należy się z tym pogodzić. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jakie wykończenie zastosować, najlepszym rozwiązaniem powinny się stać płytki ceramiczne. Tu jednak pojawia się pierwszy problem i dotyczy on właśnie szczelności, należy więc pogodzić się z tym, że nie będzie ona tak duża, jak początkowo mogłoby się to nam wydawać.

Same płytki są odporne na wilgoć, gdy jednak mamy do czynienia ze spoinami, które znajdują się między nimi, sytuacja zaczyna się komplikować. Woda przenika przez nie szybko, a ponieważ wsiąka w ściany i podłogę, nie tylko na ścianach, ale i na stropie tych pomieszczeń, które sąsiadują z łazienką, może się pojawić pleśń oraz wilgoć. Jeśli mamy dom drewniany lub taki, który posiada drewniany strop, długotrwałe zawilgocenie może doprowadzić nawet do uszkodzenia konstrukcji.

Warstwy izolacji

Oczywiście, problem może zostać zminimalizowany. Jednym z rozwiązań, jakie można zastosować, jest ułożenie pomiędzy płytkami warstwy izolacji. Jest ona w stanie chronić znajdujące się pod spodem materiały przed zniszczeniem z powodu wilgoci, a jednocześnie pozwala na ograniczenie szkód, gdy dojdzie już do awarii izolacji. Odpowiedź na pytanie o to, które miejsca powinny być izolowane, nie powinna być trudna, działanie to można bowiem wykonać w odniesieniu do każdego z tych, które są zalewane lub zachlapywane.

Uszczelnianie ścian łazienki

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na ścianach, które znajdują się nad wanną, wokół umywalki oraz wewnątrz kabiny prysznicowej, naszą troską powinna być jednak objęta także podłoga i to na całej jej powierzchni. Co więcej, do wysokości około 10 centymetrów izolacja powinna zachodzić też na ściany. Jeśli zastanawiamy się, czym izolować, w pierwszej kolejności powinniśmy się zainteresować masami uszczelniającymi znanymi też jako folia w płynie. Są one przeznaczone przede wszystkim do uszczelniania tych podłoży, które uznaje się za łatwo nasiąkliwe, a do tego można z powodzeniem stosować je nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz budynku.

Najczęściej sprzedaje się je w tak zwanej postaci jednoskładnikowej pasty, która jest natychmiast gotowa do użycia i która trafia do klienta w plastikowym wiadrze. Jeśli ich zastosowanie ma nas satysfakcjonować, powinniśmy pamiętać o tym, że nie zaleca się dodawania do nich jakichkolwiek innych składników, substancje takie nie powinny być przy tym również niczym rozcieńczane. Oczywiście, nie są to jedyne rozwiązania, jakie można znaleźć w sprzedaży, choć folie dwuskładnikowe spotyka się dużo rzadziej.

Cementowe zaprawy wodoszczelne

Ciekawym rozwiązaniem są też cementowe zaprawy wodoszczelne, które uważa się za zdecydowanie bardziej specjalistyczne. Sprzedaje się je jako gotową mieszankę, choć przed użyciem należy jeszcze rozrobić je z wodą lub ze specjalnym preparatem. Ponieważ mają dodatkowe funkcje i nieco inne przeznaczenie, charakteryzują się również nieco wyższą ceną. Gdy dobieramy materiał musimy liczyć się też z tym, że samo obciążenie wilgocią w łazience nie zawsze jest takie samo. Inne jest tam, gdzie mamy do czynienia z wanną lub brodzikiem, a inne wtedy, gdy wykładamy podłogę płytkami i zrobimy w niej odpływ. Pamiętajmy też o elementach dodatkowych – taśmach i kołnierzach uszczelniających.

Autor

Mariusz Kulczycki

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować