Zabezpieczenie spodu płytek – folia w płynie

29 Kwiecień
2017

Okładziny ceramiczne, pomimo często powtarzanej błędnej opinii, nie są całkowicie szczelne. Sam materiał jest wysoce odporny na wilgoć, ale w powierzchniach ceramicznych zawsze muszą istnieć spoiny, które tak odporne już nie są. Poprzez te szczeliny może dochodzić do zawilgocenia ścian. Czarnym scenariuszem jest tutaj oczywiście uszkodzenie podłoża, na którym znajdują się płytki, jego zagrzybienie.

By tego uniknąć, konieczne jest wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwodnej, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody, to jest na podłodze oraz na ścianach przy wannie i kabinie prysznicowej. Izolacja zwykle nie musi być zbyt rozległa. Wystarczy wykonać izolację przekraczającą nieznacznie wysokość zabudowy wanny lub wysokość umieszczenia słuchawki prysznicowej, ale często wykonuje się izolację pełną – całej ściany.

Które podłoża powinno się izolować?

Bardzo często stosuje się obecnie podłoża gipsowe, które jednak charakteryzują się wysoką zdolnością do wiązania wody. Wilgoć w nie wnika, co prowadzi do ich stopniowych uszkodzeń. Wypłukuje się spoiwo, powstają rysy, a czasami pojawia się grzyb. Problemem jest także deformacja podłoża spowodowana obecnością wilgoci. Z jej powodu płytki ceramiczne mogą odpadać. Naprawy w takich przypadkach bywają kosztowne. Co więcej, woda może wnikać w tynki mineralne i przechodzić na drugą część muru powodują wysolenia, co prowadzi na przykład do odpadania płatów farby.

Folia niczym farba

Najlepszym wyborem w kwestii materiału uszczelniającego jest elastyczna, jednoskładnikowa masa, potocznie nazywana folią. Stosuje się ją wraz z taśmami i kołnierzami uszczelniającymi, które razem składają się na kompleksowy system chroniący przed działaniem wody. Folia tego typu jest tylko rozwiązaniem do wnętrz i nie da się stosować jej na przykład na tarasach, a do tego szkodzi jej działanie wody pod ciśnieniem.

Największą zaletą folii izolacyjnej jest łatwość jej stosowania. Jest jednoskładnikowa i nakłada się ją niczym farbę. Ma konsystencję gęstej pasty i nakłada się ją bezpośrednio na powierzchnię uszczelniana najpierw szpachlą, a potem rozprowadza się ją z użyciem wałka lub pędzla malarskiego.

Materiały budowlane

Folie płynne

Alternatywą dla folii przedstawionych powyżej są folie płynne produkowane na bazie dyspersyjnych żywic syntetycznych. W pewnej mierze są podobne do farb emulsyjnych ze względu na ten czynnik. Folia płynna nie potrzebuje składników poprawiających krycie, więc może znajdować się w niej więcej substancji powodujących tworzenie się błon, czyli zapewniających poprawę skuteczności izolacji.

Naniesiona na podłoże powłoka płynna musi wyschnąć. Zajmuje jej to w zależności od rodzaju 1 do 2 dni, po czym uzyskuje maksymalne właściwości izolacyjne. Dokładny czas jest zawsze zależny od warunków panujących w pomieszczeniu, zwłaszcza od temperatury i wilgotności. Folii w płynie nie można nakładać na świeże tynki i wylewki. Należy odczekać co najmniej 2 tygodnie na usuniecie nadmiaru wody.

Należy mieć na uwadze, że folie, niezależnie od typu, posiadają niską odporność mechaniczną i nie mogą pełnić roli warstwy wierzchniej. Konieczne jest ułożenie na niej zaraz po wyschnięciu warstwy ceramicznej. Układanie będzie wymagało stosowania specjalnych klejów ze względu na stosunkowo niską przyczepność powłok z folii.

Taśmy, kołnierze i narożniki

Sama folia nie jest wystarczająca do wykonania pełnej izolacji. Konieczne jest wykorzystanie także specjalnych taśm, kołnierzy i narożników w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody, czyli na przykład przy połączeniu ściany z podłogą oraz przy wszystkich otworach w ścianach.

Autor

Michał Urasiński

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować