Czym jest filc? – właściwości, rodzaje, zastosowania

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś o filcu. Jest to materiał znacznie starszy od naszych pokoleń, gdyż jego pierwsze ślady były zauważalne już niemal 6000 lat p.n.e. W tamtym czasie wykonywano go wyłącznie z materiałów naturalnych, przez co ilość zastosowań była mocno ograniczona. Dziś rynek tego typu wyrobów jest mocno rozwinięty, przez co ich użyteczność jest na bardzo wysokim poziomie.

Filc – jak się go wykonuje?

Struktura filcu jest płaska i mocno zbita. Materiał ten jest wykonywany poprzez spilśnianie wełnianych tkanin, sierści zwierzęcej bądź po prostu włókien syntetycznych. Spilśnianie jest procesem łączenia poszczególnych włókien w zbitą i trwałą masę przy użyciu specjalnej igły.

Przeważnie, w celu uzyskania dobrej jakości filcu, miesza się naturalne włókna wełniane z syntetycznymi. Dzięki takiemu zabiegowi, wyroby są znacznie twardsze, sztywniejsze i bardziej wytrzymałe. Nie jest łatwo o dobór idealnych proporcji, choć bardzo często to klient sam decyduje, jaki procent włókien syntetycznych ma znaleźć się w jego filcu. Należy zaznaczyć, że większa ilość wełny czy sierści zwierzęcej, dość mocno podwyższa cenę wyrobu.

Czym jest filc? – właściwości, rodzaje, zastosowania

Rodzaje filcu i przykładowe zastosowania

Wbrew pozorom, rodzajów filcu jest ogrom. Względem konkretnego przeznaczenia, każdy z nich posiada inne proporcje oraz często sposób jego wykonania znacznie odbiega od standardów.

Zacznijmy może od filcu polerskiego. Ma on za zadanie ścierać zarysowania z powierzchni metalowych czy plastiku. Jak sama nazwa mówi, służy do polerowania (w tym szkła bądź kamieni). Kolejną odmianą jest filc uszczelkowy. Może nie dla wszystkich jest to intuicyjne, ale dzięki wysokiej gęstości mocno zbitej masy, filc posiada doskonałe właściwości izolacyjne. Taki typ stosuje się do likwidacji drgań w zakładach przemysłowych.

Nieco bardziej kojarzonym materiałem jest filc podkładkowy. Wykorzystywany głównie w przemyśle meblarskim jako osłona przed stłuczeniami. Często również używa się go w domach, gdzie podkładany pod meble ma ochronić parkiet przed zarysowaniem.

Znanym rodzajem filcu jest również ten wygłuszeniowy. Ma znakomite właściwości, służące niejednokrotnie do wyciszania wnętrz pojazdów i maszyn. Skutecznie zapobiega powstawaniu rezonansu akustycznego. Istnieje jeszcze wiele odmian, jak chociażby filc do smarowania czy samoprzylepny.

Najczęstsze właściwości filcu

Patrząc na wszystkie, wyżej wymienione grupy, dochodzimy do wniosku, że każda z nich do swoich działań potrzebuje innych właściwości. Niemniej jednak, istnieją cechy łączące dla każdej kategorii. Mowa między innymi o dobrych właściwościach cieplnych. Materiał nie przepuszcza ciepła, co czyni go niezwykle ważnym w kwestiach izolacyjnych. Ponadto, praktycznie każda odmiana filcu posiada dobre właściwości akustyczne. Oczywiście, w niektórych przypadkach jest to mniej, a w niektórych bardziej odczuwalne.

Filc znakomicie dystansuje. Jego struktura jest w stanie zapewnić separację nawet najcięższym i najbardziej opornym przedmiotom. Jest to także doskonały materiał filtrujący.

Czym jest filc? – właściwości, rodzaje, zastosowania