Folia hydroizolacyjna – jakie jest jej zastosowanie?

8 Kwiecień
2017

Folie hydroizolacyjne to niezwykle istotny materiał, który musimy wykorzystywać przy budowie domu. Zależnie od rodzaju, przeznaczone mogą być do różnych funkcji. Od wytrzymałości zastosowanych folii zależy skuteczne zabezpieczenie przeciwwodne i przeciwwilgociowe fundamentów budynku, tarasów, ścian w piwnicach oraz innych części domu.

Folie projektowane są w taki sposób, by nie dochodziło do przepuszczania ani wody, ani wilgoci nawet, gdy będzie napór ciśnienia. Dobra folia to gwarancja szczelnej izolacji domu a tym samym wyjątkowy komfort użytkowania.

Rodzaje folii hydroizolacyjnych i ich zastosowanie

Podstawowy podział jaki będzie można zastosować w tym zakresie to folie izolacyjne w dwóch rodzajów. Mamy tutaj folie płaskie, które nieco bardziej przypominają folię ogrodniczą, jest jednak bardziej wytrzymała i wielofunkcyjna. Albo też folie tłoczone, które są grube, mają niejednorodną fakturę i przeznaczone będą do izolowania płyt fundamentowych. To tak zwana folia fundamentowa.

Podział może być bardziej precyzyjny i wtedy można wyróżnić następujące folie:

Folie budowlane – najczęściej będą występować w kolorze czarnym, wykorzystywane są przede wszystkim jako podkład pod wylewki w różnym rodzaju, szczególnie betonowe. Będą się przydawać w czasie robienia podłoża pod wykończenie w formie płytek ceramicznych, gresu, paneli podłogowych czy parkietu.

Technologia budowy domu

FOLIE IZOLACYJNE, w tym:

- folie do izolacji poziomej – występują w kolorze czarnym, są gładkie bardzo wytrzymałe. Wykorzystywane mogą być jako alternatywa dla papy izolacyjnej mogą pojawić się między innymi na ławie fundamentowej. Przygotowując wykop pod ławę fundamentową jego dno na całej powierzchni a także boki powinno się wykładać folią hydroizolacyjną. Od staranności tego wyłożenia będzie zależeć to czy beton jaki będzie wylewany będzie ściekał do gruntu. Folię koniecznie trzeba wywijać po obu stronach wykopu. Poszczególne pasy folii hydroizolacyjnej należy dokładnie skleić przez specjalną taśmę samoprzylepną.

- folie do izolacji pionowej – tłoczone, sztywne folie, których faktura posiada tłoczenia o geometrycznych kształtach. Wykonane na folii tłoczenia umożliwiają stałą cyrkulację powietrza. Folie tego typu wykorzystywane są do zabezpieczenia izolacji pionowej fundamentów a także do ścian fundamentowych oraz piwnicznych.

- folie paraizolacyjne – najczęściej występują one w kolorze żółtym, niebieskim albo też białym. Mogą one również występować w takich wariantach, w których pojawia się dodatek aluminium. Folie takie są stosowane do tego, by ocieplać użytkowe poddasza. Układa się je między warstwami ocieplenia poddasza a płytami gipsowo – kartonowymi, tak by ewentualnie w ten sposób zatrzymywać parę wodną, która będzie powstawać wewnątrz domu.

Warto pomyśleć o wyborze folii doskonałej jakości np. folii atestowanej. Folia to skuteczna zabezpieczenia, ocieplenia, które od strony praktycznej charakteryzuje się doskonałymi efektami. Przygotowanie izolacji w taki sposób będzie zawsze doskonałą decyzję i taka izolacja na pewno się sprawdzi. .

Autor

Robert Gładowski

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować