Folia w płynie. Do czego służy, jak ją stosować?

27 Kwiecień
2017

Pomieszczenie, które narażona jest na zalanie wodą takie jak łazienki, kuchnie czy pralnie potrzebują dobrej izolacji wodochronnej. Do wykonania warto zastosować folię w płynie, która jest prosta w aplikacji. Warto będzie więc ją zastosować. Folia w płynie to produkt gotowy do użycia, bezrozpuszczalnikowy, uszczelniający, po związaniu będzie elastyczny i wodoszczelny.

Stanowi on uszczelnienie podpłytkowe pomieszczeń, które są narażone na działanie wilgoci lub obciążonych wodą w sposób nieciągły. Wykonywanie izolacji wodochronnej z folii w płynie jest to zabieg, który będzie niezbędny, gdy chodzi o te pomieszczenia, gdzie tworzy się przede wszystkim duża ilość pary wodnej, albo też systematycznie ściany oraz posadzki będą zraszane względnie zalewane wodą a więc w takich miejscach jak łazienki, pralnie czy ubikacje, pomieszczenia gospodarcze oraz kuchnie.

Dlaczego pod płytkami potrzebna jest izolacja?

Okazuje się, że ceramiczne płytki ułożone na ścianach oraz podłodze nie będą zapewniać całkowitej szczelności. Przenikająca woda może się z czasem tak rozprzestrzenić, że będzie doprowadzać do zagrzybienia pomieszczeń, a także będzie uszkadzać ściany oraz podłogi.

Stosowanie folii w płynie

O dobrą izolację warto będzie szczególnie dbać w momencie, gdy podłoże jest przygotowane z takich materiałów, które na działanie wody są mniej odporne. W tych materiałach będą między innymi płyty gipsowo kartonowe, bloczki gipsowe, tynki, które zawierają gips, jastrychy anhydrytowe, a także elementy z betonu komórkowego.

Jak nakładać folię w płynie?

Folię w płynie nakłada się na podłoże, które będzie do tego przygotowane, a więc będzie równe, niezapylone, nie ma substancji takich jak oleje czy smary. Podłoże najlepiej będzie na początek zagruntować dobrym preparatem. Folię w płynie aplikuje się wałkiem malarskim albo pędzlem. Najlepiej wykonywać sobie dwie warstwy takiej izolacji. Pierwsza w zależności od producenta schnie od 2 do 8godzin. Po tym czasie będzie można nałożyć drugą warstwę takiego produktu. trzeba jednak pamiętać, że nakładamy ją prostopadle do warstwy pierwszej i będzie ona schnąć przez około 10 godzin. Po tym czasie będzie można zacząć układać glazurę.

Autor

Michał Urasiński

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować