Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów wykonywać izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe w domu?

14 Kwiecień
2017

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wody nawet przy dużym ciśnieniu, dlatego właśnie jest to najmocniejsza z folii jakie są stosowane w trakcie budowy domu. Warto wiedzieć jakich folii warto używać i kiedy.

Zastosowanie płaskich folii

Wyglądem nie będą się one między sobą różnić są podobne do folii ogrodniczej, ale będzie taka różnica, że jest to folia dużo mocniejsza i bardziej odporna na agresywne związki chemiczne, które mogą znajdować się w wodzie. Zwykle chodzi o kolor czarny albo też ciemnoszary. Stosuje się je na pionowe izolacje przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne fundamentów a także ścian piwnic.

Wykonuje się na nich również izolacje poziome na ławach fundamentowych

- układa się je przed wymurowaniem ścian, gdy chodzi o piwnicę. Umieszcza się pomiędzy zagłębioną w ziemi ścianą fundamentów a ścianą parteru, która będzie się znajdować nad ziemią.

Folia płaska może stanowić również izolację podłogi na gruncie. W takiej sytuacji będzie się ją układać pod ociepleniem ze styropianu, a gdy podłoga będzie ocieplana wełną to także można stosować folię nad nią zanim układać będzie się gładzi a więc warstwę odpowiadającą za wyrównanie takiej podłogi.

Folia budowlana

Folię płaską stosuje się także w momencie montażu paneli podłogowych. Większość producentów zaleca nam układanie jej na betonowych podkładach podłogowych nim ułoży się panele. Są także odmiany folii, które jednocześnie będą nam służyć jako wygłuszenie posadzki z paneli. W rozwiązaniu tym między dwoma foliami dodatkowo wprowadza się również granulki ze styropianu.

W wielu domach nie będzie się wykonywać izolacji przeciwwilgociowych w łazience w przeświadczeni, że płytki ceramiczne ułożone na podłodze i ścianach będą wystarczającą ochroną przed działaniem wody. Tymczasem same płytki są szczelne ale jednak przez spoiny woda będzie wsiąkać w podłoże i tak dojdzie do zawilgocenia ściany. Dlatego wszystkie miejsca, które mają bezpośredni kontakt z wodą powinno się dokładnie izolować. Można to robić na wiele sposobów, ale do izolowania podłogi w łazience będzie się także stosować folię hydroizolacyjną.

Płaska folia nazywana jest także powszechnie jako folia budowlana.

Gdzie układa się folie tłoczone (kubełkowe)?

Łatwo będzie je rozpoznać, ponieważ są grube, czarne, szare albo brązowe i mają specjalne wytłoczenia w formie prostopadłościanów albo też ściętych stożków. Folie takie tłoczone są mocniejsze od płaskich. Jeśli będzie się je układać na ścianie lub też na podłodze to wtedy między folią a płaszczyzną na której będzie pojawi się szczelina, którą woda może spokojnie wypływać. Dlatego takie folie stosuje się na pionowe izolacje ścian piwnic i ścian fundamentowych w momencie, gdy dom będzie otoczony drenażem. Z tego powodu warto będzie stosować je do izolacji tarasów albo też zielonych dachów, gdzie również się sprawdzi.

Autor

Michał Urasiński

Redakcja hydroizolacja.edu.pl

To może Cię zainteresować