Od czego zależą koszty wykończenia domu? Jak je skutecznie obniżyć na etapie wyboru projektu?

Posiadanie własnego domu to marzenie większości dorosłych osób. Jego realizacja wymaga jednak dość dużych nakładów finansowych, stąd wielu inwestorów już na samym początku swojej przygody z budową domu pyta o koszty jego wykończenia. Od czego one zależą i w jaki sposób możemy je skutecznie i bezpiecznie obniżyć?

Koszty wykończenia domu w teorii

Koszty wykończenia domu uzależnione są od wielu czynników i stąd bardzo trudno jest je oszacować. Decydując się na zakup gotowego projektu nieruchomości wraz z nim otrzymamy także orientacyjne koszty realizacji. Są to jednak wyliczenia bardzo przybliżone, których nie należy traktować jako wyroczni, gdyż ostateczny koszt zależy od standardu wykorzystanych materiałów, miejsca ich zakupu oraz kosztu ekipy budowlanej, która zajmie się realizacją projektu.

Inwestorzy, którzy chcą trzymać rękę na pulsie oraz dowiedzieć się, ile mniej więcej będzie ich kosztowało zrealizowanie zakupionego projektu, powinni zainwestować w wykonanie tzw. kosztorysu inwestorskiego. Jest to dokument, w którym zawarte jest szczegółowe zestawienie kosztów materiałów i robocizny niezbędnych do realizacji projektu. Posiadanie kosztorysu inwestorskiego pozwala lepiej planować wydatki oraz pomaga w uzyskaniu kredytu w określonej wysokości.

Orientacyjne koszty wykończenia domu możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest oddanie domu w stanie surowym, a drugim w stanie deweloperskim. Osiągnięcie tego drugiego etapu nie kończy jednak naszej przygody z budową domu ani wydatków – musimy być przygotowani na ostateczne przygotowanie domu do zamieszkania, z którym również wiążą się liczne koszty.

Od czego zależą koszty wykończenia domu? Jak je skutecznie obniżyć na etapie wyboru projektu?

Koszty wykończenia domu a oszczędności. Jak bezpiecznie ograniczyć wydatki?

Od jakości zakupionych materiałów zależy trwałość, estetyka oraz wygoda korzystania z gotowej inwestycji. Eksperci budowlani radzą więc inwestorom, aby nie oszczędzali na zakupie materiałów, gdyż może się to negatywnie odbić na wykonaniu budynku a także spowodować konieczność jego remontu w niedalekiej przyszłości. W większości projektów wyszczególnione są materiały, których zaleca się użyć przy budowie. Warto się trzymać podanych wytycznych, gdyż gwarantuje to wysoką jakość oraz bezpieczeństwo korzystania z inwestycji.

Na kosztach budowy domu możemy jednak nieco zaoszczędzić. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na projekt domu, który powinien być dostosowany nie tylko do naszych potrzeb, ale także budżetu. Jeśli mamy ograniczone możliwości finansowe, warto postawić na prostsze konstrukcje, które będą tańsze i mniej wymagające w realizacji. Niedrogi w budowie dom powinien mieć zwartą oraz prostą bryłę oraz niewielką powierzchnię przegród budowlanych. Znaczące oszczędności przyniesie także rezygnacja z takich elementów konstrukcyjnych, jak balkony, lukarny oraz wykusze, których obecność znacząco podnosi koszty wykończenia domu. W zmniejszeniu wydatków pomoże także rezygnacja z piwnicy oraz wybór mało skomplikowanego kształtu dachu.

Więcej przydatnych informacji na temat kosztów wykończenia domu znaleźć można na stronie: https://domnowoczesny.com/artykul/co-wplywa-na-koszty-budowy-domu-od-stanu-surowego-po-wykonczenie.html.