Najlepsza folia w płynie

Uszczelnianie z pap wciąż może być stosowane, ale alternatywne podejście – wykorzystanie folii w płynie – to nowoczesne i skuteczniejsze rozwiązanie. Stosuje się ją na podłożach mineralnych w celu uniemożliwienia ich nasiąkania. Wszystkie podstawowe parametry folii są zawsze podane na jej opakowaniu, ale potrzebna jest odrobina wiedzy na ten temat, by dokonać odpowiedniego wyboru.

Czym jest folia w płynie?

Folia w płynie to potoczne określenie specjalnych polimerów nakładanych na powierzchnie mineralne w formie płynnej niczym farba w celu uzyskania powierzchni odpornej na przenikanie wody.

Działanie folii w płynie

Nanoszenie folii w płynie wygląda jak malowanie. Należy odczekać określony przez producenta czas potrzebny na odparowanie rozpuszczalnika, po czym uzyskujemy powierzchnię hydrofobową chroniącą podłoże. Zazwyczaj zaleca się wykonanie podwójnej warstwy, by drobne przerwanie jednej warstwy w jednym miejscu nie zniszczyło całego systemu.

Zastosowanie

Folie w płynie są w stanie zapewniać ochronę praktycznie wszystkim powierzchniom w łazience, kuchni czy toalecie. Można z nich korzystać wszędzie, gdzie boimy się wilgoci, ale realnie niezbędna jest ona jedynie w łazienkach, gdzie woda jest realnym zagrożeniem. Wszędzie indziej jest to dodatkowa opcja. Trzeba mieć na uwadze, że większość folii nie nadaje się do stosowania zewnętrznego, na przykład na balkonach i tarasach, więc jeśli interesuje nas zabezpieczenie takich miejsc, trzeba wyszukiwać produktów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz.

Walka z grzybami

Poważnym problemem praktycznym związanym z zawilgoceniem jest zagrzybienie. Folia w płynie to czynnik izolujący przed wodą i z grzybami sobie zasadniczo nie radzi, ale łatwo zauważyć, że grzyby i pleśnie do rozwoju wymagają środowiska wilgotnego. Folia drastycznie ograniczy wilgotność podłoża, a do tego może posiadać dodatkowe składniki biobójcze, dzięki czemu rozwój grzybów będzie przez jej obecność wyraźnie ograniczony. Folie z dodatkiem czynnika zwalczającego grzyby to osobna grupa produktów i tylko część wszystkich folii posiada taki dodatek. W kwestii grzybów ważne jest też, by powierzchnia ich rozwoju była chropowata, a dobrze nałożona folia w płynie jest bardzo gładka, co dodatkowo utrudnia rozwój grzyba.

Najlepsza folia w płynie

Nie ma wymogu stosowania folii

Warto zauważyć, że technologie budowlane nie wymagają stosowania folii w płynie, ale w łazienkach czy na tarasach niezbędne jest wykonanie jakiegoś rodzaju hydroizolacji. Folia stała się bardzo popularna dlatego, że jest zwyczajnie skutecznym i wygodnym rozwiązaniem tego problemu.

Folia to nie wszystko

Folia jest w stanie zapewnić skuteczna izolację hydrologiczną w miejscach, gdzie ściana jest typowa, czyli na przykład na środku podłogi. We wszystkich narożnikach, połączeniach ściany z podłogą czy przy elementach instalacji wodno-kanalizacyjnej konieczne jest stosowanie specjalnych taśm i listew uszczelniających stanowiących jedną całość z instalacja wykonaną z folii. To jednak wszystko – nie trzeba wykonywać żadnego dodatkowego systemu izolacji.

Nakładanie folii

Wykonywanie izolacji z folii w płynie jest zawsze opisane przez producenta na opakowaniu produktu, ale ogólne zasady wykonywania takich prac są zawsze takie same. Na początek powierzchnię należy przygotować przez jej oczyszczenie, odtłuszczenie i odkurzenie. Powinna ona także zostać zagruntowana w celu poprawienia przyczepności folii. Następnie należy nanieść jej warstwę wałkiem do farby, odczekać czas niezbędny do wyschnięcia i nałożyć drugą warstwę.