Hydroizolacja za pomocą pap i folii

Gdybyśmy mieli wskazać największe zagrożenia dla konstrukcji budynków, jednym z nich z całą pewnością byłaby woda. Już choćby dlatego izolacja przeciwwodna ma szczególnie duże znaczenie wówczas, gdy mówimy zarówno o ochronie fundamentów, jak i dachu. Warto zatem dowiedzieć się, jak powinna wyglądać właściwa hydroizolacja i jakie materiały w największym stopniu ułatwią nam jej wykonanie.

Doskonałym przykładem wydają się w tym kontekście papy hydroizolacyjne stosowane tak podczas izolacji dachów, jak i stropodachów jako ich dolna warstwa. Mamy do czynienia ze znakomitą izolacją nie tylko przeciw wodzie, ale i przeciw wilgoci. Warstwa nośna papy jest przy tym oparta na osnowie nasyconej materiałem bitumicznym.

Folia hydroizolacyjna

Folie hydroizolacyjne wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem tworzywa sztucznego, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dodatkowo zbroić je tkaniną poliestrową lub polipropylenową. Rozwiązanie takie ma postać arkusza o równomiernej, a przy tym niewielkiej grubości i w zależności od naszych potrzeb, ma postać płaską lub wytłaczaną.

Hydroizolacja za pomocą pap i folii

Najczęściej stosuje się je w celu wykonania izolacji przeciwwilgociowej poziomej tak w przypadku fundamentów, jak i podług oraz ścian, znajduje jednak zastosowanie także w odniesieniu do izolacji przeciwwilgociowej pionowej oraz zabezpieczenia przeciwwodnej izolacji pionowej w przypadku ścian piwnic i fundamentów tak w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

Właściwe przygotowanie podłoża

Podczas instalacji folii należy pamiętać przede wszystkim o tym, że samo podłoże musi być przygotowane we właściwy sposób – oczyszczone i odpowiednio osuszone, a wcześniej także wyrównane. Układanie folii będzie też bardziej satysfakcjonujące, jeśli zastosujemy akcesoria oraz elementy mocujące, które są nam polecane przez jej producenta. Wybór folii powinien być też dostosowany do funkcji, jaką ma ona pełnić, inne rozwiązania sprawdzają się bowiem w odniesieniu do izolacji poziomej, a inne – w przypadku izolacji pionowej. Nie należy przy tym przesadzać z oszczędzaniem, kolejne koszty mogą się bowiem wiązać z przedwczesnym remontem.