Jakie są rodzaje hydroizolacji?

Hydroizolacja a więc izolacja przeciwwodna to gwarancja zabezpieczenia budynku i jego elementów przed działaniem wilgoci. Prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów, ścian fundamentowych i piwnicznych a także izolacja podłogi na gruncie będzie gwarantować trwałość konstrukcji i pomoże pokonać problem wilgoci w domu na etapie budowy czy remontu.

Warto wiedzieć jakie rodzaje hydroizolacji obecnie się stosuje na ścianach i podłodze. Hydroizolacja będzie chronić obiekt przed działaniem wody, która będzie wywierała ciśnienie na dany element, który znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej.. Izolacja stosowana jest oczywiście również w takich pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci.

W zależności od miejsca i stopnia narażenia na wilgoć można będzie stosować różne rozwiązania w zakresie izolacji.

• Folia płaska – dostępna jest w kolorze czarnym, szarym i ma grubość do 2 mm. Jest to element produkowany z polietylenu o wysokiej albo też niskiej gęstości oraz polichlorku winylu. To materiał, który będzie przede wszystkim bardzo wygodny w użyciu. Charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością. Folie płaskie będzie się stosować do izolacji pionowej ścina, piwnic i fundamentów. Należy układać takie rozwiązania na klejony, zgrzewany albo też łączony zatrzask.

Jakie są rodzaje hydroizolacji?

• Folia tłoczona, inaczej folia kubełkowa lub guziczkowa – jest ona produkowana z PE-HD i ma grubość pomiędzy pół milimetra a milimetra. Ma specjalne wytłoczenia, które mogą mięć grubość nawet 8mm. To materiał, który charakteryzuje się tym, że jest to materiał mocniejszy i zdecydowanie bardziej wytrzymały od folii płaskich, jednak nie będzie można go stosować jako hydroizolacji samodzielnej. Ma ona swoje zastosowanie w formie ochrony i wspomaganie istniejącej izolacji.

• Masy bitumiczne – mamy tutaj roztwory i emulsje asfaltowe, masy asfaltowe oraz specjalne lepiki. Charakteryzują się one tym, że stworzą specjalną powłokę zabezpieczającą, która będzie odpowiednio trwała i będzie nadawać się między innymi do zabezpieczenia ściany piwnic, tarasów, dachów płaskich i inne części budynku, które szczególnie są narażone na zalanie albo też zawilgocenie.

• Papy – mamy tutaj przede wszystkim budowę, która jest warstwowa. Rdzeń, wykonany z włókniny poliestrowej albo też welonu szklanego, który z obu stron będzie pokrywany asfaltem. Asfalt charakteryzuje się tym, że może być modyfikowany plastomerem APP i dzięki temu papa będzie miała swoje właściwości mechaniczne zastosowane w szerokim zakresie temperatur.

Papy jakie obecnie są stosowane do izolacji przeciwwilgociowej pionowej i poziomej na fundamentach, poziomej ścian fundamentowych oraz podłóg na gruncie. Mocowanie papy do ścian będzie wykonywać się przede wszystkim poprzez zgrzewanie palnikiem, klejenie lepikiem na gorąco albo na zimna albo też przy zastosowaniu emulsji asfaltowo – kauczukowej.