Czy te lokale mieszkalne na parterze są zawsze tańsze?

Jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na to, by kupić wymarzone mieszkanie, możesz rozważyć wybór lokalu zlokalizowanego na parterze, gdyż ten jest tańszy. Jednak czy jest to reguła? Niekoniecznie. Bardzo często okazuje się to być mitem, który bierze się z czasów bloków stawianych z wielkiej płyty.

Idą duże zmiany, ponieważ lokale, które są usytuowane na parterze przestają być tymi, które cieszą się najmniejszym powodzeniem. Dzieje się tak z tej przyczyny, że budynki powstają w zamkniętych i bezpiecznych osiedlach. Do ich budowy wykorzystuje się najnowsze technologie, które przekładają się na lepszą jakość ocieplania, jak i wygłuszania hałasów. Do tego osoby mieszkające na parterze mają do dyspozycji ogródek, bądź taras, co sprawia, że Polacy pokochali mieszkania zlokalizowane na parterze.

Dlaczego kiedyś mieszkanie na parterze było znacznie tańsze?

Mieszkania na parterze były niegdyś o wiele tańsze, gdyż mniej osób się nimi interesowało. Wynikało to z faktu, że są one zlokalizowane w pobliżu drzwi wejściowych do obiektu, co wiąże się z dużym hałasem. Ponadto lokatorzy pozostałych pięter zawsze przechodzą przed drzwiami i oknami tych z parteru. Nie bez znaczenia jest też kwestia bezpieczeństwa. Powszechnie uważano, że te lokale na samym dole są bardziej narażone na atak złodzieja, gdyż łatwiej do nich wejść i coś z nich wynieść. Oprócz mniejszego poczucia bezpieczeństwa, problemem była też kwestia ogrzania takiego lokalu – mieszkania, które były umieszczone bezpośrednio nad piwnicą, potrzebowały większej dawki energii do ogrzania całego metrażu. Jednak nowe budownictwo proponuje zupełnie inny standard.

Czy te lokale mieszkalne na parterze są zawsze tańsze?

Czas na zmiany

Wszystkie te aspekty, które dotychczas skutecznie odstraszały klientów, nie są już aktualne. Obecnie bowiem do zakupu lokalu mieszkalnego podchodzi się bardziej kompleksowo, uwzględniając zalety osiedla, w jakim znajduje się budynek, jako całość. Zainteresowani kupnem lokalu biorą pod uwagę bezpieczeństwo, bądź system ochrony całego osiedla, zamiast skupiać się na zabezpieczeniach zastosowanych w pojedynczych mieszkaniach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się te, które są pod opieką agencji ochrony, gdzie są zainstalowane kamery, które zapewniają komfort niezależnie od tego, na którym piętrze się mieszka. Można takie rozwiązania zauważyć również w tak zwanych „standardowych” domach wielorodzinnych, czyli szyfrowany zamek i wideodomofon. Coraz częściej montuje się również drzwi i okna o lepszej odporności na włamanie. Ponadto nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa zapewnia idealną izolację akustyczną, która gwarantuje komfortowe wyciszenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. A jeśli chodzi o ogrzewanie, to można zauważyć, że przegrody są efektywnie docieplone, a w dodatku pod mieszkaniami na parterze coraz częściej znajduje się docieplony podziemny garaż.

Można więc zauważyć, że lokale, które znajdują się na parterze już nie zniechęcają do zakupu. Czy taka sytuacja ma swoje realne przełożenie na koszt takiego mieszkania – czy są one tańsze, czy droższe?

Pomimo tego, że mieszkania, które znajdują się na parterze, mogą być tańsze o dwa-trzy procent, nie jest to regułą. Zdarzają się bowiem i mieszkania na parterze, które mogą być droższe od innych. Dzieje się tak zawsze wtedy, gdy takie lokale znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie zielonych terenów, takich jak ogródek, który przeważnie jest prywatny. To, co również wpływa na wyższą cenę tych mieszkań, to niewątpliwie dostępny taras o dużych rozmiarach. Nie można się więc dziwić temu, że na takie lokale zwracają uwagę przede wszystkim ci kupujący, którzy są świadomi swoich potrzeb i oczekiwań. Nie da się ukryć, że taki dodatek, jak ogród, może być cenny zwłaszcza dla osób starszych, jak i młodych rodzin z dziećmi.

 

Są takie miasta, w których już co piąty nabywca nieruchomości, wybiera właśnie mieszkanie zlokalizowane na parterze. Deweloperzy z kolei powinni wziąć te statystyki do serca, by oferować atrakcyjne lokale na parterze, zwłaszcza, że koszt budowy takich mieszkań jest taki sam, jak tych, które są zlokalizowane na piętrze. Wciąż można jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę takich lokali – budynek można podnieść w taki sposób, by parterowe pomieszczenia znalazły się na wysokości piętra, a pod nimi były zlokalizowane lokale usługowe, bądź garaże. Nierzadko deweloperzy decydują się też na obniżenie budynku.

Budynki stawiane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i dobrych jakościowo materiałów spowodowały, że mieszkania na parterze stają się prawdziwą gratką. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, całkowicie zapominamy o mankamentach, które przylgnęły do tych lokali, ciesząc się z łatwego dostępu i komfortowego użytkowania takich mieszkań.