Ocieplenie poddasza. Podnieś standard swojego domu!
Domy wyposażone w płaskie dachy to już raczej przeżytek. Dzisiaj popularne są konstrukcje z poddaszami, zarówno użytkowymi, jak i nieużytkowymi. Domy z dachami spadzistymi nie tylko świetnie wyglądają, ale są także niezwykle praktyczne. Dają dodatkowe miejsce do zagospodarowania, w którym możemy urządzić strych lub pomieszczenia mieszkalne. Co istotne, standard takich budynków można łatwo podnieść, na przykład przez odpowiednie ocieplenie poddasza.
Czym ocieplić poddasze?
Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplenia poddasza są wełny mineralne. Ich budowa i właściwości zapewniają nie tylko świetną termoizolację, ale także izolację akustyczną, która szczególnie dobrze sprawdza się przy dachach pokrytych blachą lub blachodachówką.
Rodzaje wełny mineralnej
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje wełny mineralnej:
-
Wełna skalna – wytwarzana ze skał bazaltowych, gabro lub dolomitów. Proces jej produkcji przebiega w temperaturze około 1500 stopni Celsjusza. Następuje wtedy stopienie kruszywa i jego rozwłóknienie. Po podziale na włókna zostają do nich dodane specjalne spoiwa, co pozwala formować wełnę skalną w płaty, które następnie są dzielone na płyty. Na ostatnim etapie produkcji dodawane są jeszcze specjalne substancje impregnujące, które mają działanie hydrofobowe – zapobiegają absorpcji wody przez wełnę.
-
Wełna szklana – jest ona wytwarzana z minerałów, jakie używane są do produkcji szkła, czyli piasku kwarcowego, szkła pochodzącego z recyklingu, a także małej ilości materiału skalnego. Sam proces produkcji wełny szklanej przebiega podobnie jak w przypadku wełny mineralnej.
Układanie ocieplenia z wełny mineralnej
Podniesienie standardu budynku to przede wszystkim obniżenie kosztów jego ogrzewania i zapewnienie jak najlepszych warunków mieszkaniowych. W takiej sytuacji liczy się nie tylko wybór dobrej klasy materiałów do ociepleń, ale także poprawne ułożenie izolacji termicznej. Tylko w taki sposób ocieplone poddasze będzie spełniać swoją rolę izolacyjną i użytkową, o czym można przeczytać więcej na https://ociepleniepoddasza.com.pl/porady/jak-podniesc-standard-budynku-ocieplanie-poddasza
. Wracając jednak do samego montażu ocieplenia, o czym musimy szczególnie pamiętać?
Na poprawną izolację termiczną poddaszy i dachów, składa się nie tylko wata mineralna, ale także folia paroizolacyjna – przy jej zastosowaniu konieczne jest zachowanie przerwy pomiędzy folią a warstwą wełny, co zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów w poszyciu dachowym oraz membrana paroprzepuszczalna, która pozwala odprowadzić parę wodną na zewnątrz. Trzeba również pamiętać o dokładnym ociepleniu miejsc, które mogłyby stać się mostkami termicznymi, czyli wszystkich łączeń na skosach, ścian kolankowych, elementów więźby itp.