Łazienka w nowoczesnym stylu, czyli jaka?

Czas, kiedy łazienka była zawsze najmniejszym i najmniej zadbanym estetycznie pomieszczeniem w mieszkaniu są już na szczęście daleką przeszłością. Dzisiejsze pokoje kąpielowe bardzo często są przestronne i wygodne. To, w jaki sposób urządza się dzisiaj łazienki, można zobaczyć w pięknych folderach reklamujących wyposażenie łazienkowe. Producenci armatury dokładają wszelkich starań, aby sprostać gustom klientów i nadążyć za fantazją architektów wnętrz. Wiele z oferowanych produktów nadaje pomieszczeniu konkretnego klimatu, któremu musi sprostać pozostałe wyposażenie zdobiące nowoczesne łazienki.

 

Prezentujemy przegląd najpopularniejszych sprzętów łazienkowych służących wygodzie użytkowników, a przy tym cieszących oko wszystkich estetów.

 

Wanna czy kabina prysznicowa? Odwieczny dylemat

Oto ciągły dylemat projektantów. Najlepiej byłoby wstawić do łazienki jedno i drugie, jednak co z przestrzenią? Jeśli jest to pomieszczenie w nowym, ogromnym apartamentowcu, można sobie pozwolić na ten luksus. Jednak w wypadku nieco starszych mieszkań i domów konieczne będzie dokonanie wyboru. Podstawowym kryterium powinny być upodobania i nawyki użytkowników. Jeśli ktoś lubi długie sesje kąpielowe, zdecyduje się z pewnością na wannę, która zapewni przyjemność korzystania z relaksujących kąpieli w pianie. I odwrotnie, dla osób, które wciąż gdzieś się spieszą, lepszy będzie szybki prysznic.

 

Kluczowy element wyposażenia łazienki

Oczywiście niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki jest miska WC. W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe rodzaje misek sanitarnych – wolnostojące i wiszące. Wybór rodzaju miski również zależy od wielu czynników. Jeśli jest miejsce na stelaż podtynkowy, można zastosować miskę wiszącą. W przeciwnym wypadku pozostaje wersja wolnostojąca. Miska WC wisząca polecana jest do zabudowy łazienki o niewielkiej powierzchni. W celu optycznego powiększenia przestrzeni należy odsłonić jak największą powierzchnię podłogi, w czym oczywiście pomaga wisząca miska WC

 

Nowoczesne łazienki – szeroki wybór umywalek

Bez wątpienia nowoczesne łazienki nie istnieją bez umywalek. Jeżeli chodzi o umywalki, wydaje się, że ich zróżnicowanie jest największe spośród wszystkich elementów armatury łazienkowej. Kolorystyka i mnogość materiałów pozwala wybierać w nieprzebranych opcjach. Podstawą klasyfikacji umywalek jest ich sposób montażu. Rozróżnia się umywalki wiszące i stojące. Stojące mogą być wykonane w wersji na blacie lub wpuszczane w wycięcie górnej płyty szafki, na której jest zamontowana umywalka. Do umywalek stojących zalicza się także modele z konsolą. Skutecznie podpiera ona sprzęt, a przy tym zajmuje znacznie mniej miejsca niż szafka. Miska umywalkowa wisząca, montowana jest do ściany systemem śrub. Z tego względu są to niewielkie sprzęty i nadają się do organizacji przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach.

 

Baterie łazienkowe

Niezależnie od klasy i designu wyróżnić można baterie ścienne i stojące. W obrębie obu gatunków występują podobne części składowe. Instalacja baterii naściennej wymaga niestety więcej przygotowań. Wersja stojąca ma o wiele łatwiejszy sposób podłączenia wodnego poprzez wężyki w oplocie z metalu.

 

Łazienka w nowoczesnym stylu, czyli jaka?