Żywica epoksydowa na podłogi i posadzki

Jeśli chodzi o ochronę podłóg, potrzebujesz niezawodnej, trwałej, a jednocześnie niedrogiej opcji. Istnieje wiele rozwiązań, ale ich nakładanie w wielu przypadkach może być kosztowne i niebezpieczne. Doskonałą opcją mogą być podłogi żywiczne epoksydowe. Świetnie nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu, które wymagają dodatkowej ochrony. Chociaż są stosunkowo łatwe do nałożenia, należy wykonać czynności w odpowiedniej kolejności, by osiągnąć zadowalające efekty.

Wybór odpowiedniej żywicy

Jeśli chodzi o żywice, istnieją trzy główne rodzaje: stała, na bazie rozpuszczalników i na bazie wody. Żywice stałe są bardzo trudne do nałożenia, ponieważ szybko schną. To oznacza, że nie będziesz mieć czasu na naprawę ewentualnych błędów lub przerwę. Tego typu podłogi powinny być montowane przez profesjonalistów. Wtedy masz pewność, że zrobią to szybko i bezbłędnie.

Żywice na bazie rozpuszczalników nie schną tak szybko, ale nadal stanowią duże wyzwanie. Warto też pamiętać, że mogą wydzielać intensywne opary, które są czasami szkodliwe dla zdrowia.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na żywice na bazie wody. Są podobne do tych wcześniej wymienionych, ale nie wydzielają szkodliwych oparów. Można je często znaleźć w sklepach budowlanych.

Przygotowanie do instalacji

Po wybraniu odpowiedniej żywicy musisz się odpowiednio przygotować do pracy. Skompletuj zestaw niezbędnych narzędzi i przygotuj prawidłowo podłogę. Oczyść ją dokładnie z kurzu, brudu i plam. Najpierw użyj skrobaczki do usunięcia stwardniałych zabrudzeń z farby, kleju i dodatkowego cementu. Następnie dokładnie odkurz podłoże.

Teraz zastosuj środek odtłuszczający lub czyszczący. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich plam i rozlanego oleju. Następnie użyj szorowarki, by dokładnie wyczyścić resztę podłogi.

Wytrawienie podłogi kwasem

Właśnie nadszedł czas na wytrawienie kwasem podłoża. Na betonie powstaną niewielkie otarcia, co pomoże penetrować i wchłaniać żywicę epoksydową do podłogi. Najpierw jednak upewnij się, że powierzchnia jest mokra. W przeciwnym razie kwas wniknie zbyt głęboko w beton i nie zmieni jego wyglądu. Spryskaj podłogę wężem ogrodowym, by nawilżyć beton, ale nie twórz kałuż.

Wymieszaj kwas wytrawiający z wodą w proporcji 1:3. Zazwyczaj wystarczy ćwiartka preparatu na 4-6 metrów kwadratowych powierzchni. Pamiętaj, by dodawać kwas do wody, a nie odwrotnie. To bardzo ważne ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Po wymieszaniu użyj plastikowej konewki, by równomiernie rozprowadzić roztwór na całym obszarze. Po nałożeniu kwasu poczekaj 10-15 minut, aż kwas wgryzie się w beton. Podłoga powinna spokojnie schnąć przez całą noc, zanim przystąpisz do montażu żywicy epoksydowej.

Żywica epoksydowa na podłogi i posadzki

O czym jeszcze warto pamiętać?

Potrzebne będą co najmniej dwie warstwy żywicy, by powłoka spełniła swoją rolę. Jeśli chcesz, by podłoga była antypoślizgowa, dodaj odpowiedni środek wtedy, gdy jeszcze nie wyschła.

Żywica epoksydowa jest wyjątkowo mocna i trwała. Dlatego znacząco zmniejsza ryzyko wypadków. Można ją łatwo wyczyścić. Potrafi wytrzymać ciężkie maszyny, ruch pieszy, stałe użytkowanie i środki chemiczne.

Materiał przygotowany przy współpracy z Jak Posadzki - posadzki żywiczne na terenie wielu miast w Polsce.