Budowa domu - jak wybrać wykonawcę?

Niestety nie ma magicznego sposobu na szybkie znalezienie dobrego wykonawcy. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnego researchu i porównanie ofert wielu firm. Oto 3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy, który zbuduje Twój dom.

Doświadczenie w branży - im większe, tym lepiej

Na rynku usług budowlanych działa wiele firm. Niestety część z nich to nowe podmioty, które oferują niską jakość wykonywanych usług. Jak zalecają eksperci - korzystanie z ich usług jest bardzo ryzykowne. Zamiast tego, lepiej jest postawić na sprawdzoną firmę.

Dobry wykonawca powinien mieć wieloletnie doświadczenie i solidny dorobek zrealizowanych projektów. Najlepiej jeśli są one podobne do Twojego. Przykładowo, jeśli planujesz budowę domu szkieletowego, to poszukaj firmy, która zajmuje się właśnie takimi projektami.

Dodatkowo zwróć uwagę na staż potencjalnego wykonawcy. Jeśli firma działa wystarczająco długo, będzie miała również ugruntowane relacje z lokalnymi dostawcami, co może zaowocować lepszymi cenami i wyższą jakością materiałów.

Opinie klientów i dobra reputacja wykonawcy

Wynajęcie wykonawcy do budowy domu może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli robisz to pierwszy raz. Żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji, skorzystaj z opinii innych klientów.

W tym celu odwiedź strony z opiniami, wizytówkę Google danej firmy, a także lokalne serwisy informacyjne. Możesz również skorzystać z branżowych forów oraz mediów społecznościowych - w tych miejscach również nie brakuje opinii na temat konkretnych firm. Duża liczba pozytywnych recenzji jest dobrym wskaźnikiem zadowolenia klienta. Jeśli jednak dominują mało przychylne komentarze, to powinien to być sygnał, że warto uważać. Taki wykonawca może okazać się partnerem niegodnym zaufania - budowa domu z taką firmą będzie prawdziwą udręką.

Budowa domu - jak wybrać wykonawcę?

Przypuszczalny termin rozpoczęcia prac

Większość dobrych wykonawców ma zarezerwowany czas na kilka miesięcy do przodu. Zanim więc wybierzesz wykonawcę, upewnij się, że ma on w ogóle wolne terminy - a jeśli tak, to należy zweryfikować, czy jego dostępność czasowa pokrywa się z zaplanowanym harmonogramem prac.

Analizując tę kwestię, lepiej unikać firm, które realizują jednocześnie kilka projektów - zwłaszcza jeśli nie posiadają do tego odpowiednich zasobów ludzkich. Uważaj również na wykonawców, którzy twierdzą, że może zacząć natychmiast, zwłaszcza jeśli jest to środek sezonu budowlanego. Może okazać się, że oferowane przez niego usługi są na tak niskim poziomie, że nikt nie chce z nim współpracować.