Metoda iniekcji – co to takiego?
Wilgoć jest częstym gościem spotykanym na wielu ścianach, nie tylko w wiekowych budynkach. Dostrzegana jest także w nowych domach. Metoda iniekcji krystalicznej polega na efektywnym likwidowaniu wilgoci.
Wilgoć na ścianach
W budynkach nie pierwszej młodości wilgoć powstaje na skutek deficytu izolacyjnego lub zdewastowania. W świeżo postawionych budynkach wilgoć pojawia się wtedy gdy wystąpił lapsus wykonawczy. Pojawienie się wilgoci na ścianach jest także powodem gwałtownych deszczy. Pojawia się w przypadku dostania się wód gruntowych, tworząc zawilgocenie kapilarne. Może powstać jeszcze gdy wentylacja nie działa w odpowiedni sposób, mówi się wówczas o wilgoci higroskopijnej i kondensacyjnej. Wilgoć na ścianach nie tylko niszczy ją, ale także propaguje powstawanie pleśni i grzybów.
Zastosowanie metody iniekcji
Odbudowa właściwej izolacji fundamentów nie często jest stosowana. Jest wiele innych, alternatywnych metod, które nie muszą penetrować w konstrukcję domu. Do tych metod zaliczana jest technika iniekcji. Polega ona na wytworzeniu efektywnego podkładu, blokującego dostawanie się wilgoci z gruntu. Metoda iniekcji bardzo produktywnie odzwierciedla izolację poziomą, dzięki niej na zawsze można pozbyć się tego uporczywego problemu. Proces iniekcji to inaczej wszczepianie właściwego specyfiku do środka muru. W połączeniu z wodą i innymi składnikami substancja zaczyna się krystalizować i odcina kapilary, przez które dostała się woda. Kapilary to małe kanaliki, które znajdują się w materiałach budowlanych. Dzięki temu przepływ wody zostaje na zawsze wstrzymany. W metodzie tej stosuje się substancje na bazie silikatów, to właśnie one krystalizują się za pomocą związków alkalicznych. Można samemu dokonać tej iniekcji, bądź skorzystać z firm, które się tym zajmują. Przy wyborze preparatu warto się skupić na tych, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Preparaty można wykorzystać po obu stronach muru.
Etapy iniekcji
Pierwszym krokiem jest oczyszczenie ściany. Powierzchnię, w której znajduje się wilgoć należy odpowiednio skuć, a następnie zapuszcza się na niej zaprawę uszczelniającą. Kolejno należy wywiercić otwory iniekcyjne w murze, a później trzeba je oczyścić i umieścić odpowiednie lejki, w których należy zaaplikować specjalny preparat. Czas tego procesu jest zróżnicowany, najdłużej trwa 48 h. Na końcu należy zapełnić te otwory zaprawą uszczelniającą, posiadającą gęstość szlamową.