Tynki
Tynki to powszechnie wykorzystywany materiał w budownictwie. Mają one zastosowanie w różnych obiektach budowlanych, używa się ich zarówno na powierzchniach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Tynki stosuje się przede wszystkim w celu: nadania estetycznego wyglądu, uzyskania gładkiej powierzchni oraz ochrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju tynków między innymi: lekkie, renowacyjne, izolacyjne, silikatowe, silikonowe, akrylowe, ścienne, sufitowe.
Podstawowe składniki tynku
Do głównych składników tynku zaliczamy: spoiwo, kruszywo, wodę, dodatki i domieszki. Spoiwo to materiał, który po wymieszaniu z wodą bądź inną zastępczą substancją ciekłą na skutek działania gazów atmosferycznych wiąże pozostałe materiały dzięki temu zaprawa twardnieje. Kruszywo to natomiast materiał sypki pochodzenia mineralnego bądź organicznego. Dodatki to np. pyły lub mikrokrzemionka. Stosuje się je głównie w celu nadania zaprawie poszczególnych właściwości. Domieszki natomiast używane są po to by zmienić konsystencje zaprawy lub okres jej twardnienia.
O czym warto wiedzieć przed tynkowaniem w pomieszczeniu.
Aby tynk został położony w sposób prawidłowy i w przyszłości spełniał swoje funkcje przed tynkowaniem należy zagruntować podłoże pod tynk. Żeby tynk zbyt szybko nie odpadł należy nakładać go na ściany, które są całkowicie suche. Aby zapobiec powstawaniu pęknięć, nierówności ścian warto niwelować etapami. Na szczególną uwagę zasługuje tynkowanie rur i przewodów elektrycznych. Niedopuszczalnym jest tynkowanie rury bez tak zwanego peszla. Na wypukłych narożnikach przy drzwiach i oknach należy umieścić odpowiednie profile krawędziowe, zwiększy to ich odporność na uszkodzenia. Aby tynk wysychał w sposób prawidłowy temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Odpowiednie wygładzenie tynków można uzyskać tylko przy właściwym oświetleniu. Warto o tym wszystkim pamiętać by tynki w pomieszczeniach naszego domu były wykonane w należyty sposób.