Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa

Ocieplenie podłogi na gruncie nie będzie kończyć prac. Należy jeszcze przygotować podkład z betonu, izolację przeciwwilgociową oraz jastrych, na którym realizowana będzie posadzka parteru. Najważniejsza z tych warstw, które mają znaczenie to izolacja przeciwwilgociowa, która będzie zabezpieczać pomieszczenie parteru przed działaniem wilgoci z gruntu. Ptaka izolacja musi być szczelna. Należy ją również połączyć z izolacją poziomą na ścianach fundamentowych.

Podkład z betonu

Warstwa izolacji termicznej następnie przykrywana jest tak zwanym podkładem podłogowym. Wykonuje się go najczęściej z betonu. Najlepiej przygotować sobie zamówienie, w ramach którego dostarczona będzie nam gotowa mieszanka razem z dowozem a także wyładunkiem przy użyciu pompy. Beton wylewać się będzie na grubość około 5-7 cm. Ważne będzie oczywiście odpowiednie wypoziomowanie podkładu.

Tutaj pomocne mogą być między innymi specjalne drewniane albo też metalowe listwy prowadzące. Powierzchnię podkładu będzie się następnie zacierać, dzięki temu będzie ona równa i gładka. Beton również należy chronić przed szybkim wysychaniem. Jeśli chcemy go ochronić przed pękaniem należy przez pierwsze dni zraszać go wodą. Podkład betonowy to koszt około 2,5 tysiąca złotych za powierzchnię 100 metrów kwadratowych.

Izolacja przeciwwilgociowa

Jeśli chcemy odciąć dom od wilgoci, która znajduje się w gruncie należy doprowadzić do oddzielenia szczelną izolacją przeciwwilgociową. Najczęściej wystarczy, jeśli będzie się układać na całej powierzchni podłogi ten sam materiał jak na fundamentowych ścianach, jedna albo dwie warstwy papy lub folii, która powinna mieć przynajmniej 0,4 mm grubości.

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa

Materiał następnie łączy się z izolacją poziom ścian za pomocą lepiku czy kleju przez 15-20 centymetrowy zakład. Najłatwiej będzie to zrobić, gdy poziom podkładu betonowego będzie wypadał na wysokości wierzchu ścian fundamentów.

Z układaniem izolacji przeciwwilgociowej nie powinniśmy się spieszyć, ponieważ w czasie prowadzenia dalszych prac będzie można łatwo ją zniszczyć. Dlatego taką izolację układa się później, gdy mamy już wykonane ściany oraz dach. Minusem rozwiązania będzie to, że wykonawcy, którzy nie są wprawni będą mogli zniszczyć wystające ze ścian fragmenty papy czy folii. Jeśli ktoś obawia się zniszczenia takiej izolacji może ja przykrywać wylewką.

Jastrych

To ostatnia warstwa podłogi niewykończonej. Na tym będziemy już tylko układać posadzkę jaką będziemy chcieli przygotować. Powinno się to realizować jako monolityczną płytę betonową, która będzie oddzielona od ścian dylatacjami ze styropianu albo taśm z pianki poliuretanowej. Pozwala to na swobodne rozszerzanie się wylewki, co dalej będzie zapobiegać przenoszeniu dźwięków uderzeniowych. Dla poprawienia sztywności jastrychu oraz odporności na zarysowanie i pękanie powinno się go zbroić.