Wygodne i bezpieczne schody wejściowe do domu

Schody wejściowe powinny być odporne na warunki atmosferyczne, komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu oraz estetyczne. Przy ich projektowaniu należy więc uwzględnić szereg istotnych czynników. Jakich – o tym powiemy poniżej.

Schody wejściowe i ich wymiary

O wygodzie i bezpieczeństwie korzystania ze schodów decydują ich wymiary. Muszą być one zgodne w wymogami Prawa Budowlanego. Minimalna szerokość biegu schodów powinna wynosić 90 cm, a poszczególne stopnie mieć wysokość 16-17 cm.

Głębokość każdego schodka musi natomiast mieścić się w przedziale 29-50 cm. Schody wejściowe muszą być także odpowiednio wyprofilowane – stopnie powinny posiadać delikatne nachylenie na zewnątrz, co pozwoli na odprowadzanie z nich wody deszczowej.

Wygodne i bezpieczne schody wejściowe do domu

Aspekt wizualny schodów wejściowych

Schody wejściowe mają ogromny wpływ na wygląd całego budynku, przez co powinny nawiązywać do wyglądu elewacji lub jej poszczególnych elementów. Możemy zdecydować się na wykonanie schodów w takiej samej kolorystyce, co elewacja lub wykończyć je za pomocą podobnych materiałów, co podjazd lub ścieżka ogrodowa.

Poszczególne stopnie muszą być sobie równe. Reguła ta nie dotyczy jedynie schodka pierwszego oraz ostatniego. Ostatni schodek znajdujący się przy drzwiach wejściowych może być bowiem nieco niższy, co pozwoli na wygodne przekroczenie progu domu, z kolei wysokość schodka pierwszego powinna być uzależniona od grubości chodnika.

Trwałość i bezpieczeństwo schodów wejściowych

Schody wejściowe powinny być wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Powinny być także antypoślizgowe, co pozwoli na ich bezpieczne użytkowanie w każdych warunkach. Doskonale w tym celu sprawdzą się materiały oznaczone symbolem B11-B13 oraz okładziny o nieco chropowatej strukturze.

Wykorzystana do wykończenia schodów wykładzina powinna być odporna na ścieranie, działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto wybierać okładziny impregnowane, które będą odporne na mróz oraz wilgoć. Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz trwałości schodów wejściowych ma także ich prawidłowe wykonanie – ich realizację warto wiec powierzyć profesjonalistom.