Izolacja pionowa fundamentów - czym ją wykonać? Dlaczego jest ważna?

Izolacja pionowa budynku to bardzo ważny element budowy domu. Zapobiega przedostawaniu się wilgoci z dolnych partii fundamentów do ścian budynku. Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów izolacyjnych. Dowiedz się, który z nich jest najlepszy i będzie służył przez długie lata!

Izolacja pionowa fundamentów - co to takiego?

Od fundamentu zależy stabilność całego budynku. Decydując się więc na budowę domu, warto pamiętać o izolacji. Pionowa izolacja fundamentów to zabezpieczenie przestrzeni pomiędzy ławami a ścianami. Materiał izolacyjny układa się także pomiędzy fundamentem a ścianami parteru domu. 

Dlaczego warto wykonać izolację pionową budynku? Wszystko po to, aby ograniczyć dostęp wilgoci do ścian konstrukcji. Dzięki izolacji nie przedostaje się ona z ziemi czy zewnątrz do murów. Warstwa ochronna stanowi także element poślizgowy, który sprawia, że ściana budynku nie jest jednorodną części z ławą. Gdyby nie pionowa izolacja ława mogłaby pękać w wyniku osiadania budynku.

Czym wykonać izolację pionową budynku?

Istnieje kilka materiałów, które mogą posłużyć do pionowej izolacji budynku. Są to m.in. papy, zaprawy mineralne, filia czy specjalne masy: bitumiczne i polimerowe. Każdy z tych materiałów zatrzymuje lub ogranicza przenikanie wody z gruntu do elementów budynku. Ważne jest więc to, aby nie pozostawiać konstrukcji bez żadnej izolacji. Nawet jeśli stawiamy dom na terenach, które nie są podmokłe, w gruncie znajdzie się woda, np. opadowa. Brak hydroizolacji sprawi, że beton pochłonie wodę i z biegiem czasu ulegnie zniszczeniu.

Izolacja pionowa fundamentów polega na ułożeniu materiału ochronnego od wewnętrznej strony budynku oraz na ścianie fundamentowej. Kolejność prac budowlanych możesz zmienić. Pamiętaj jednak, aby dobrać do ich wykonania odpowiednie materiały. Tylko produkty sprawdzonych firm takich jak SUEZ sprawią, że izolacja pionowa budynków zachowa trwałość przez lata. 

Izolacja pionowa fundamentów - czym ją wykonać? Dlaczego jest ważna?

Dlaczego izolacja pionowa budynku jest ważna?

Nie tylko izolacja pozioma budynku czy jego poddasza jest istotna. Poszczególne elementy domu czy budynku gospodarczego izoluje się po to, aby ochronić je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, woda czy promieniowanie słoneczne. Dzięki izolacji fundamentów sprawiasz, że użyte do budowy domu materiały zachowają swoje właściwości. Wylany beton się nie kruszy, nie gromadzi także wody.

Mimo że istnieje sytuacja, w której izolacja pionowa fundamentów nie jest konieczna (ma to miejsce wyłącznie wtedy, gdy ściany budynku wykonane będą z betonu wodoszczelnego), warto się na nią zdecydować. Jeśli nie wiesz, który materiał izolacyjny sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się ze specjalistami SUEZ. 

Pionowa izolacja fundamentów - podsumowanie

Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu, pamiętaj o jego izolacji. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu konstrukcji budynku, materiały wykonane podczas prac zachowają długą żywotność. Ponadto woda z gruntu nie przedostanie się do ścian domu, beton nie zacznie więc pękać.