Samoprzylepna taśma magnetyczna – co warto o niej wiedzieć?

Wielu z nas traktuje taśmy jako uniwersalne materiały klejące, doskonale nadające się do każdego rodzaju łączenia. Choć prawdziwym można nazwa stwierdzenie, że odpowiednio dobrana taśma dopasuje się do każdego podłoża, to nigdy nie potwierdzimy istnienia jednego artykułu klejącego o wszechstronnych właściwościach.

Istnieje szereg odmian taśm, na podstawie których wybierana jest jedna, adekwatna do konkretnego zastosowania. Taką może być również taśma magnetyczna, o której stosunkowo mało wiadomo osobom prywatnym. To natomiast nie oznacza, że w ogóle się jej nie używa. Wręcz przeciwnie, jest ona powszechnie stosowana chociażby w reklamie.

Zasada działania taśmy magnetycznej

Z pewnością, każdy z nas kojarzy magnes. Tę niezbyt skomplikowaną strukturę możemy zaobserwować nawet na lodówkach w każdym domu. Warstwa magnetyczna ma tam za zadanie przyklejać się jedną stroną do określonego podłoża, natomiast z drugiej strony przedstawiać różnorodne grafiki.

Podobnie jest w przypadku taśmy magnetycznej. Zamiast warstwy dekoracyjnej widnieje tam klej, którego zadaniem jest trwała przyczepność do określonego materiału. Substancja nazywana magnesem jest natomiast przeznaczona do utrzymywania ciężaru powieszonego przedmiotu.

Samoprzylepna taśma magnetyczna – co warto o niej wiedzieć?

Z czego składa się taśma magnetyczna?

Niemal każdy producent taśm magnetycznych używa do ich produkcji proszku ferrytu. Ma on właściwości magnetyczne i jest odporny na różnego rodzaju niekorzystne warunki. Wspomniany ferryt baru wprasowuje się w nośnik, wytworzony zazwyczaj z polichlorku winylu. Materiał ten może być bardzo elastyczny oraz przybierać różnorodne i dobrane precyzyjnie pod konkretne zastosowanie formy.

Druga strona nośnika to już wyłącznie klej akrylowy o przyczepności adekwatnej do życzeń klienta. Zazwyczaj, przylepność takich materiałów znacznie przekracza 15 N/ 25 mm, co jest wynikiem pozwalającym na utrzymywanie mało ważących przedmiotów. Każda taka taśma wyglądem przypomina standardowy artykuł samoprzylepny. Określona przez producenta długość widnieje na nawoju, co jest bardzo wygodne w kontekście samego użytkowania. Z ogólnych właściwości warto nadmienić, że takie taśmy są odporne na zmienność warunków atmosferycznych, a także na szeroki zakres temperatur.

Zastosowania taśm magnetycznych

Taki asortyment często zaobserwujemy w handlu, a dokładniej w sklepach stacjonarnych gdzie taśma magnetyczna doskonale spisuje się na ekspozycjach. Przywieszone na ścianie przedmioty wiszą zazwyczaj na taśmie, przez co możliwe jest ich łatwe ściąganie i wymiana.

Podobna sytuacja tyczy się branży poligraficznej, gdzie taki asortyment jest widoczny chociażby na zamknięciach teczek czy pudełek. Dzięki takiemu zastosowaniu, niepotrzebny staje się udział rzep samoprzylepnych. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju alternatywa. Oczywiście, konkretne przeznaczenie zależy również od wymiaru taśmy. Wiele sklepów oferuje szeroki zakres wymiarów dotyczących nie tylko długości nawoju, ale i szerokości czy grubości samego nośnika. Grubość ma często wpływ na moc magnesu, a dzięki zwiększonej szerokości jesteśmy w stanie powiesić obszerniejszy asortyment.