Skuteczna izolacja termiczna

W celu uzyskania odpowiedniego komfortu termicznego w konkretnym budynku niezbędne jest stworzenie odpowiedniej izolacji termicznej bryły i ocieplenie przegród w budynku. Jeśli pojawią się tutaj błędy lub zaniedbania, koszty ogrzewania budynku będą astronomiczne. Niewłaściwa konstrukcja przegród może prowadzić do marnowania nawet 70% dostarczanej do budynku energii cieplnej.

Dobre ocieplenie budynku zmniejszy koszty ogrzewania oraz sprawi, że będzie ono po prostu skuteczne.

Skuteczne ocieplenie uzyskamy wykorzystując materiały izolacyjne o odpowiednim rodzaju i grubości w parze z prawidłowo dobranymi materiałami konstrukcyjnymi. Powinniśmy dążyć do tego, by materiały izolacyjne znajdowały się po zewnętrznej stronie przegród, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. W ten sposób poprawia się także akumulacje ciepła wewnątrz.

Ilość materiałów izolacyjnych można minimalizować poprzez wybieranie materiałów konstrukcyjnych o wysokim stopniu akumulacji, ale niskim przewodnictwie ciepła. Przy każdej technologii trzeba zawsze sprawdzać, jaka grubość izolacji zapewni oczekiwane rezultaty. Nawet najlepsze materiały izolacyjne nie zapewnią bowiem odpowiednich efektów, jeśli ich warstwa będzie zbyt cienka. Zbyt duża materiału izolacyjnego to z kolei wysokie koszty, które nie przekładają się na istotną poprawę właściwości konstrukcji.

Podłoga na gruncie i fundamenty

Przez fundamenty i podłogi na gruncie traci się duże ilości ciepła. Minimalny poziom współczynnika lambda dla materiałów stosowanych w tych miejscach to 0,45 W/(m2•K), ale w budynkach energooszczędnych powinno to być 0,15-0,20 W/(m2•K).

Skuteczna izolacja termiczna

Ściany zewnętrzne

Zazwyczaj 30-35% wszystkich strat ciepła zachodzi poprzez ściany zewnętrzne, na co wpływ ma ich duża powierzchnia. Źle ocieplony budynek będzie bardzo szybko ulegał wychłodzeniu. Na skuteczność izolacji składa się rodzaj wykorzystanego materiału do budowy przegród, materiał izolacyjny i jego grubość, jak również dokładność wykonania izolacji. W przypadku przegród jednowarstwowych wykorzystanie odpowiednich materiałów może nawet znieść potrzebę zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych.

Zastosowanie dla przykładu ceramiki poryzowanej pozwala na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,19-0,26 W/ (m2•K), co nie jest wartością bardzo dobrą, ale dużo lepszą od wymaganego przez prawo minimum. Taki poziom w polskich warunkach nie zapewniałby oszczędzania energii, przez co nawet w przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych stosuje się dodatkowe ocieplenie.

Najpopularniejsze w polskich warunkach jest ocieplanie techniką lekką mokrą polegającą na nałożeniu tynku bezpośrednio na warstwę materiału izolacyjnego, co pozwala na uzyskanie ładnej elewacji i skutecznej izolacji. Często stosowana jest również metoda lekka sucha, w której pojawia się stelaż i dodatkowa izolacja wiatrowa, na których kładziony jest tynk, nie na izolacji termicznej. Jest to metoda sprawdzająca się zwłaszcza w przypadku domów o konstrukcji szkieletowej i jest łatwa do wykonania.

Izolacja poddasza i dachu

Poddasza i dachy zazwyczaj ociepla się wełną mineralną o grubości co najmniej 18 centymetrów, co pozwala na uzyskanie akceptowalnego współczynnika U. Wełna jest skuteczna i łatwa w układaniu, ponieważ można ją bez problemu przyciąć. Zazwyczaj wełna posiada dodatkową warstwę z folii aluminiowej lub welonu szklanego, co poprawia jej właściwości. Plastyczność materiału pozwala na jego dobre dopasowanie do nieregularnych przestrzeni spotykanych pod dachem.