Obliczanie przenikalności cieplnej ściany i dachu

O tym, czy nasz dom jest energooszczędny, a tym samym ekonomiczny pod względem kosztów ogrzewania, mówi współczynnik przenikania ciepła. Określa on ilość ciepła, które przenika przez przegrody budowlane, podczas panowania różnic temperatur pomiędzy jedną a drugą stroną ściany, dachu czy też innego elementu budowlanego, wchodzącego w skład konstrukcji, np. okien czy drzwi.

Współczynnik ten ma symbol U, a im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej, bo oznacza to, że nasze ściany, dach, okna i drzwi, są szczelne i ciepło nie ucieka przez nie z zawrotną prędkością. To jednak nie wszystko. Współczynnik przenikania ciepła nie jest czymś, co mogłoby być dowolne. Współczesne przepisy prawa budowlanego jasno określają, jaką wartość może on przyjmować.

Aktualnie U dla zewnętrznych ścian to 0,23 W/(m2K). Jednak od 2021 roku wartość ta ma ulec zmianie. Wszystko w celu zwiększenia energooszczędności domów poprzez ich odpowiednio szczelną termoizolację. I tak już niebawem współczynnik przenikania ciepła będzie musiał wynosić w nowo powstałych budynkach 0,20 W/(m2k).

Jak policzyć współczynnik przenikania ciepła ściany i dachu?

Współczynnik przenikania ciepła oblicza się ze wzoru na opór przewodzenia ciepła: R=d/λ. O tym, jak dokładnie obliczyć współczynnik przenikania ciepła dowiesz się na https://elewacyjni.pl/aktualnosci/jak-obliczyc-przenikalnosc-cieplna-sciany-i-dachu.html. Większość materiałów budowlanych oraz technologii, w jakich zostają postawione ściany, mają już obliczone te parametry. Znaczenie ma tutaj wszystko, od rodzaju zastosowanych rozwiązań np. ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe, po rodzaje termoizolacji itd. Przenikanie ciepła oblicza się w taki sam sposób dla ścian, jak i dachu oraz pozostałych elementów.

Obliczanie przenikalności cieplnej ściany i dachu

Ocieplenie dachów i ścian

Do spełnienia coraz bardziej restrykcyjnych norm wynikających z konieczności utrzymania niskiego współczynnika przenikania ciepła, współczesne technologie budowlane bazują na skutecznych i wydajnych systemach termoizolacji. Nie bez powodu wełna skalna cieszy się tak dużą popularnością, zarówno w ociepleniach dachu, jak i podłóg czy ścian. Odznacza się ona niskim współczynnikiem przewodności cieplnej, określanej symbolem lambda – i w najkorzystniejszym przypadku (w zależności gęstości wełny) wynosi on około 0,034 W/(m2K).