3 rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego
Zakup mieszkania to ogromne wyzwanie. Podjęcie takiej decyzji najczęściej wiąże się z koniecznością zaciągnięcia dodatkowego kredytu, którego spłata potrwa 20, a czasem nawet 30 lat. Dlatego, tak ważne jest, aby przy zakupie używanego mieszkania wziąć pod uwagę kilka aspektów. Oto najważniejsze z nich.
Zbadaj stan techniczny mieszkania
Kupno mieszkania na rynku wtórnym może być świetnym sposobem na nabycie nieruchomości po rozsądnej cenie. Decydując się na taki krok, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów - w końcu to poważna inwestycja. Kluczową kwestią jest ocena stanu technicznego nieruchomości.
Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na temat budowlanki, lepiej jest zatrudnić fachowców, którzy kompetentnie ocenią stan wszystkich instalacji, przewodów, rur i innych elementów zaliczanych do stanu technicznego mieszkania. Jeśli coś wymaga naprawy lub wymiany - upewnij się, że potencjalne koszty nie będą dla Ciebie zbyt obciążające. Jeśli mieszkanie jest w bardzo złym stanie technicznym, zrezygnuj z jego zakupu. Taka transakcja może przynieść więcej szkód (i wydatków) niż pożytku.
Nie kupuj po wpływem emocji
Łatwo jest dać się ponieść emocjom przy zakupie mieszkania - potwierdzi to każdy, kto był w takiej sytuacji - ale pamiętaj, że to wciąż jest inwestycja. Należy więc do niej podejść z rozsądkiem. Kupno mieszkania tylko dlatego, że podoba Ci się jego wygląd lub otoczenie, może doprowadzić do podjęcia szeregu złych decyzji - takich jak zapłacenie zbyt wysokiej ceny lub zakup bez wcześniejszego zweryfikowania stanu prawnego oraz technicznego.
Dlatego przed wizytą u notariusza dokładnie przeanalizuj wszystkie wady oraz zalety konkretnego mieszkania. Możesz również skorzystać ze wsparcia członków rodziny lub przyjaciół, a nawet profesjonalnych doradców. W ten sposób zminimalizujesz szanse na podjęcie błędnej decyzji, tylko w oparciu o swoje emocje.
Weź pod uwagę okolicę
Zanim obejrzysz jakiekolwiek mieszkanie, zapoznaj się z okolicą, w której się ono znajduje. Analizując otoczenie, weź pod uwagę nie tylko swoje aktualne potrzeby, ale również przyszłe - nie kupuj więc nieruchomości, jeśli nie widzisz siebie mieszkającego w niej przez co najmniej pięć lat.
Pod uwagę weź również własne preferencje. Jeśli w pobliżu znajdują się ograniczone udogodnienia (mała ilość restauracji, brak siłowni i miejsc kultury) lub słabe połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta, z czasem mieszkanie w takiej okolicy może stać się frustrujące. Dlatego, dokładnie to zweryfikuj przed podpisaniem aktu notarialnego.