Koszty wykończenia łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, który jest jednym z najbardziej kosztownych podczas wykańczania domu czy mieszkania. Wynika to z potrzeby zainstalowania sanitariatu oraz zwykle trudnych struktur danych przestrzeni. Wykończenie łazienki jest nie lada wyzwaniem, najlepiej zasięgnąć z pomocy fachowca przy jej remontowaniu. Zatrudnianie dodatkowych osób zawyża budżet przeznaczony na wykończenie, ale w tym wypadku naprawdę warto, ponieważ jest to miejsce, którym będziemy cieszyć się i użytkować przez lata.

Koszt wykończenia

Jest to bardzo indywidualna i zróżnicowana kwestia. Koszty wahają się od 5, 10, a nawet 30 czy 80 tysięcy złotych. Jest to zależne od wyboru i potrzeb właściciela, rodzaju wykorzystanych materiałów oraz metrażu łazienki. Do pierwszych kosztów zaliczane są zmiany elektryczne i hydrauliczne. Mała łazienka mierząca około 10m2 może wymagać poniesienia wydatków w wysokości 10 tysięcy złotych.

Koszty wykończenia łazienki

Wydatek na płytki

Koszty przeznaczone na płytki także mogą być bardzo odbiegające. Można kupić tanie płytki i zdecydować się je położyć tylko na podłodze, czasem jest to zakup drogich płytek, które kładzione są w całej łazience lub na 2/3 jej powierzchni. Do łazienki zaleca się zakup droższych  płytek, które będą posiadały zdolność pochłaniania wilgoci, a jednocześnie będą bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenie. Taki wydatek z pewnością się zwróci, ponieważ na długo nie będzie trzeba ich wymieniać, co nie będzie potęgować kolejnych kosztów. W wykończeniu łazienki trzeba przeznaczyć budżet na akcesoria, które są niezbędne do położenia ceramiki oraz specjalisty, który precyzyjnie ułoży kafelki. Obecnie fachowcy bardzo cenią sobie swoją pracę, za metr kwadratowy może policzyć sobie około 50 złotych jak nie więcej. Wykończenie podłóg i ścian w łazience może kosztować właścicieli od 4-5 tysięcy złotych.

Sanitaria i wyposażenie

Dość spore koszty pochłania zakup wanny, prysznica, umywalki, bidetu i innych części armatury. Ceny tu wahają się naprawdę bardzo. Te najmodniejsze będą najbardziej kosztowne, a mniej popularne nieco będą tańsze. Jak w każdym pomieszczeniu należy zakupić odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i inne niezbędne rzeczy, np. często trzymana w łazience jest pralka czy suszarka. Te wydatki mogą pochłonąć około 5 tysięcy złotych, jak nie więcej.