Najdłuższy most na świecie w Chinach — Sprawdź, jak powstał ten cud techniki!

Najdłuższy w Chinach i na świecie most powstał w ostatnim czasie. To jedna z najbardziej okazałych budowli na ziemi. Azjaci cieszący się z Muru Chińskiego widocznego nawet z kosmosu od teraz dzierżą również najdłuższy most, który wynosi bagatela ponad 50 km! Jak zatem został zbudowany i jak w ogóle było to możliwe? Więcej informacji o tym imponującym dziele inżynieryjnym poniżej.

Najdłuższy most na świecie w Chinach — Sprawdź, jak powstał ten cud techniki!

 

Hongkong-Zhuhai-Makau

Most Hongkong-Zhuhai-Makau został oddany do użytku w 2018 roku. Łączy on Chiny kontynentalne z Hongkongiem i Makau, czyli największą wyspiarską społecznością w tym regionie. Ma on 55 kilometrów i pozwala przebyć drogę w czasie 30 minut. W ciągu pół godziny dotrzemy nim z Hongkongu do Zhuhai. Wcześniej droga ta zajmowała nawet 3 godziny. Koszt całego mostu to blisko 16 mld dolarów. Składa się on z trzech podwieszanych mostów oraz 6 cio kilometrowego tunelu podmorskiego, który rozpoczyna się na specjalnie utworzonej sztucznej wyspie. Prace nad nim rozpoczęły się w 2009 roku, a jego plany wysnuto w 1983 roku. Do zbudowania mostu zużyto 420 tyś. ton stali, co pozwoliłoby stworzyć 80 wież Eiffel-a.

Ogrom całego przedsięwzięcia najlepiej obrazuje porównaniu najdłuższego Polskiego mostu z tą gigantyczną budowlą, który ma zaledwie... 2 kilometry. Chiński najdłuższy na świecie most nie jest prostą konstrukcją. Posiada on podwieszane elementy, podmorski tunel oraz otwartą autostradę na specjalnych betonowych palach i przęsłach wbitych w dno morza. Jednym z najbardziej niezwykłych elementów tego mostu jest fakt, że skręca on w różnych częściach i nie jest odcinkiem prostym. Wijący się most wśród morza na długości kilkudziesięciu kilometrów jest szczytem obecnej inżynierii. Most biegnie też na różnych wysokościach od powierzchni wody, co dodaje mu jedynie imponującego wizerunku. Dziennie ma on przeprawiać ok. 70 tys. samochodów co jest wręcz surrealistycznym wynikiem. Według inżynierów most ma przetrwać ponad 120 lat i być główną częścią budowy aglomeracji w regionie, która wynosić ma ok. 250 mln mieszkańców.