Formy zabudowy budynków

Formy zabudowy budynków

Osoby, które mają w planach budowę domu często zastanawiają się na jaką formę budynku się zdecydować. Do wyboru mamy domy wolnostojące, bliźniaki i budynki szeregowe. Według statystyk Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego zdecydowana część Polaków decyduje się na budowę domów jednorodzinnych. Domy wolnostojące zapewniają największy komfort a także poczucie prywatności.  Niestety wiele osób nie może pozwolić sobie na taka formę mieszkania ze względu na wysokie koszty budowy i utrzymania. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są domy w zabudowie bliźniaczej. Taki dom można zbudować na przykład z członkiem rodziny co umożliwi rozłożenie na połowę kosztów zakupu działki oraz procesu budowlanego. Komfort mieszkania można zapewnić poprzez umieszczenie ogródków czy tarasów po przeciwległych stronach.  Jedną z tańszych alternatyw są też domy szeregowe. Bardzo często mają one do dyspozycji oddzielne wejścia, garaże czy ogródki.

Zalety i wady domu bliźniaczego

Finansowanie domu w zabudowie bliźniaczej rozłożone jest na dwóch inwestorów co znacznie zmniejsza koszty budowy. Taka forma nieruchomości jest również tańsza ze względu na wspólną ścianę, niższe koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem. Domy bliźniacze można postawić na węższej działce. Pozwalają one również na lepsze zagospodarowanie działki. Do zalet można zaliczyć bliską obecność sąsiadów. Sprawdza się to w sytuacji zostawienia domu pod opieką w czasie wyjazdu na wakacje oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wady domów bliźniaczych to ograniczenie możliwości rozbudowy czy też konieczność podejmowania wspólnych ustaleń z sąsiadem dotyczących chociażby kwestii związanych z odnowieniem domu. Decydując się na dom w zabudowie bliźniaczej trzeba przede wszystkim racjonalnie wybrać osoby mieszkające obok.

Zalety i wady domów w zabudowie szeregowej

                Główną zaletą budownictwa szeregowego jest niższy koszt inwestycji i eksploatacji w odniesieniu do jednego segmentu w porównaniu z budową domu wolnostojącego. Segment, który znajduje się między dwoma innymi nie stwarza już tak wysokich wydatków powiązanych z ogrzewaniem. Taka forma mieszkania zapewnia też większy komfort niż mieszkanie w bloku, ale zdecydowanie niższy niż w domu wolnostojącym.

Formy zabudowy budynków