Na czym polega kraking statyczny?

Kraking statyczny gwarantuje bezwykopową naprawę rurociągów i ich bezproblemową naprawę na nowe kanały. W ten sposób można łatwo i szybko wymienić uszkodzone rurociągi na nowe. Instalacja może mieć taką samą, większą lub mniejszą średnicę.

Na czym polega kraking statyczny?

Rodzaje kruszenia rur

Kruszenie rur jest jedną z popularnie stosowanych metod wykopowych. Można ją podzielić na trzy rodzaje: statyczne, dynamiczne i hydrauliczne. Przy klasyfikacji bierze się pod uwagę rodzaj używanej głowicy kruszącej. Profesjonaliści w https://blejkan.pl 

 wybiorąc odpowiednią głowicę do naprawy uszkodzonych rur. Kraking statyczny poprawia parametry hydrauliczne kanałów. Ponadto wyraźnie skraca czas niezbędnych prac. Naprawa nie jest już tak uciążliwa dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Ponadto ta metoda zwiększa bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych na budowie.

Na czym polega kraking statyczny?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to nowoczesna bezwykopowa metoda wymiany rurociągów. Polega na zniszczeniu i wprowadzeniu w miejsce uszkodzonego rurociągu nowego przewodu. Co ważne, nie musi mieć takiej samej średnicy jak stary rurociąg. Zepsuty przewód może być wykonany z dowolnego materiału. Z kolei nowy przewód jest najczęściej wykonany z żeliwa sferoidalnego, polietylenu lub polipropylenu.

Do wymiany rurociągów używana jest hydrauliczna wyciągarka. Może być żerdziowa lub linowa.Ustawia się ją na przedłużeniu wymienianego przewodu. Na samym początku jest odpowiedzialna za precyzyjne przełożenie liny lub żerdzi roboczym w obecnym kanale do przeciwległej komory, znajdującej się na końcu naprawianego odcinka. Później instaluje się narzędzie robocze i mocuje się do niego nowy przewód. Zestaw skierowany jest do pierwszej komory, stary rurociąg jest stopniowo niszczony, a grunt wokół niego rozpychany. Dzięki temu powstaje odpowiednie miejsce dla nowej instalacji.

Jakie są zalety krakingu statycznego?

Kraking statyczny ma wiele zalet. Przede wszystkim nie generuje wysokich kosztów związanych z eksploatacją maszyn. Nowe przewody są wytrzymałe. Sprzęt można łatwo obsługiwać. Nie utrudnia życia mieszkańcom. Generuje bardzo niski poziom hałasu. Nie trzeba się starać o specjalne pozwolenia na budowę podziemnej infrastruktury. Wykorzystuje się bowiem istniejącą sieć.  Tylko ta metoda bezwykopowa naprawy kanałów pozwala na zwiększenie ich średnicy.

Na czym polega kraking statyczny?

Jak dobrać odpowiednią głowicę roboczą?

Wybierając głowicę roboczą, należy wziąć pod uwagę materiał, z którego był wykonany pierwotny rurociąg. Głowica może ciąć lub kruszyć materiały. Bazują na kształcie stożka. Są skonstruowane na wiele różnych sposobów. Sprzęt może być wyposażony w jeden lub kilka noży rolkowych lub stożkowych, które rozcinają rurociąg. Są niezbędne, gdy materiał trzeba pociąć.

Należy też zwrócić uwagę na poszerzacz. Może pasować do noży albo stanowić odrębne narzędzie. Rozpycha grunt do wymaganej średnicy. Im większą średnicę ma mieć nowy rurociąg, tym ważniejszą rolę zaczyna odgrywać poszerzacz. Dzięki niemu nowy przewód może mieć większą średnicę od starego.