Kalkulacja kosztów budowy domu

Co do zasady wybór materiałów budowlanych, izolacyjnych, wentylacyjnych i innych powinien być ustalony na etapie projektowania budynku. Jednak projektanci nie zawsze przestrzegają tej zasady i dają możliwość wprowadzania zmian, gdy te zdaniem inwestora będą potrzebne. Zamiast więc pokładać nadzieję w osobie trzeciej, lepiej samodzielnie oszacować koszty wszystkich możliwych rozwiązań. Na tej podstawie podjąć następnie najważniejsze decyzje, mając przy tym 100% pewności o słuszności swoich wyborów.

Kalkulacja kosztów budowy domu

Jak skalkulować koszt materiałów?

Na skalkulowanie kosztów zakupu poszczególnych materiałów budowlanych należy poświęcić dość dużo czasu. Trzeba poznać sposób na najlepsze połączenie materiałów konstrukcyjnych z izolacyjnymi. Liczy się przede wszystkim rodzaj, grubość, lambda. Ponadto istotną kwestią jest oszacowanie strat energii, która będzie się wydostawała przez ściany, podłogę i strop. Kolejnym aspektem jest wybór materiału do ocieplenia wszystkich najważniejszych elementów nowego domu. Oczywiście żaden internetowy kalkulator nie uwzględnia przy tym wszystkim kosztów pracy, ewentualnych oszczędności w ramach zamontowanych paneli fotowoltaicznych lub mostków cieplnych. Do kosztorysu powinno się jeszcze doliczyć straty energii przez system wentylacyjny.

Jakie elementy w domu wpływają na kosztorys budowy?

Koszt wybranych materiałów to jedno, ale ogromne znaczenie ma każdy element nowo powstałego budynku mieszkalnego. Nawet najdroższe i najlepszej jakości materiały budowlane nie będą wystarczające jeśli zaniedbane zostaną kwestie izolacji ścian, dachu, czy podłóg. Należy zadbać o wybór okien, których parametry pozwolą na zapobieganie uciekania ciepła z poszczególnych pomieszczeń w domu. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej ekipy, dobrzy i rzetelni wykonawcy – w tym kierownik budowy – są na wagę złota. Wśród najlepszych konstrukcji znajdują się domy murowane w technologii dwuwarstwowej, czyli poza murem dba się o prawidłową jego izolację. W takich opcjach trudno o popełnianie błędów wykonawczych.