Konstrukcje stalowe w budownictwie przemysłowym
Idealnym rozwiązaniem w budownictwie przemysłowym dla wielu branż są konstrukcje stalowe. Ze względu na niski koszt całej realizacji, szybki czas wznoszenia i wytrzymałość tych obiektów, zagościły one na stałe w budownictwie.
Rodzaje konstrukcji stalowych
Stal posiada bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Łatwość kształtowania elementów sprawia, że można go wykorzystać w miejscach, gdzie drewno czy beton mają utrudniony dostęp. Dlatego konstrukcje stalowe są tak powszechnie stosowane. Możemy je podzielić przede wszystkim na konstrukcje przemysłowe (fabryki, hale produkcyjne), konstrukcje rolnicze (stodoły, obory, fabryki, wiaty stalowe), budynki handlowe (sklepy wielkopowierzchniowe), obiekty sportowe, budynki użyteczności publicznej, hangary lotniskowe i wiele innych.
Etapy montażu konstrukcji stalowych
Prace nad zbudowaniem konstrukcji stalowych zaczynają się od stworzenia odpowiedniego projektu, w którym zawarte będą wszystkie potrzebne szczegóły, obliczenia i rysunki. Następnie należy uzyskać wszystkie potrzebne pozwolenia na rozpoczęcie budowy hali. Dopiero po tych czynnościach można przystąpić do dalszych działań, a mianowicie do przygotowania terenu do montażu. Należy również pamiętać o zapewnieniu właściwych warunków BHP na czas budowy, przede wszystkim o ogrodzeniu placu budowy. Następnie następuje wyrównanie terenu, dzięki czemu wykonane fundamenty zapewnią odpowiednią stabilność i trwałość konstrukcji. Kolejnym etapem jest montaż elementów nośnych. Tutaj najczęściej stosuje się szkielety prętowe. Dla wzmocnienia całej konstrukcji stosuje się profile wzmacniające. Ostatnim etapem montażu jest wykończenie konstrukcji stalowej, które polega na zamontowaniu na szkielecie izolowanych kaset lub płyt. Są one wypełniane najczęściej wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową. Na koniec wstawiane są okna i drzwi oraz następuje urządzanie hali według zapotrzebowania.
Konstrukcje stalowe są konkurencyjną alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Proces jest o wiele tańszy i krótszy, a to jest ważne dla każdego inwestora.