Trwałe i bezpieczne schody wejściowe do domu – jak powinny być wykonane?
Schody wejściowe do domu to element, który w dużej mierze decyduje o wyglądzie oraz walorach użytkowych całego budynku. Schody zewnętrzne powinny być wykonane z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów oraz dobrze dopasowane do aranżacji całego domu. W jaki sposób prawidłowo wykonać schody wejściowe i jakie materiały najlepiej sprawdzają się do ich realizacji?
Schody wejściowe i ich prawidłowe wymiary
Dostęp do domu powinien być wygodny, schody wejściowe muszą być więc wykonane zgodnie z normami określonymi w Prawie Budowlanym. Według nich, minimalna szerokość schodów wejściowych do domu jednorodzinnego powinna wynosić 90 cm. Najlepszym wyborem będzie jednak wykonanie schodów nieco szerszych, których szerokość będzie wynosiła 100 lub więcej centymetrów.
Istotna jest także wysokość poszczególnych stopni, która powinna mieścić się w przedziale od 16 do 17 cm. Takie stopnie będą bowiem wygodne w codziennym pokonywaniu. Głębokość każdego schodka powinna wynosić 29-50 cm, co pozwoli na robienie kroków średniej szerokości w trakcie wchodzenia do budynku. Projektując schody wejściowe należy także uwzględnić niewielki spadek schodów na zewnątrz, co zapewni optymalne odprowadzanie wody deszczowej.
Jakich materiałów użyć do wykonania schodów wejściowych do domu jednorodzinnego?
Już na etapie wykonywania surowej konstrukcji warto zastanowić się, jakimi materiałami zostaną wykończone schody wejściowe. Powinny one dobrze komponować się z wyglądem oraz stylem całej aranżacji zewnętrznej budynku tworząc z nią spójną i estetyczną całość. Z tego powodu, do wykończenia schodów wejściowych warto wykorzystać takie same lub zbliżone pod względem stylistycznym materiały, które zostały wykorzystane do wykończenia elewacji budynku.
Schody wejściowe mogą stanowić doskonałą dekorację całego domu, nie należy jednak zapominać o ich walorach użytkowych oraz praktycznych aspektach. Aby schody wejściowe były trwałe oraz estetycznie prezentowały się przez wiele kolejnych lat, do ich wykończenia warto wykorzystać trwałe oraz odporne na ścieranie materiały. Schody wejściowe powinny być także odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, które mogą pojawić się w trakcie ich użytkowania.
Antypoślizgowe materiały wykończeniowe schodów wejściowych
Istotnym aspektem jest także antypoślizgowy charakter schodów wejściowych, co pozytywnie wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo ich użytkowania o każdej porze roku. Do wykończenia schodów wejściowych bardzo dobrze sprawdzą się materiały o naturalnej, nieco nierównej strukturze, która sama w sobie gwarantuje antypoślizgowych charakter konstrukcji. W razie wyboru bardziej śliskich i gładkich materiałów wykończeniowych warto z kolei pomyśleć o zainstalowaniu na poszczególnych stopniach gumowych wkładek lub wykonaniu piaskowanego zakończenia krawędzi stopni.
Aby schody wejściowe prezentowały się estetycznie przez cały czas ich eksploatacji, należy o nie odpowiednio dbać. Systematyczna konserwacja oraz regularne naprawianie wszelkich usterek pojawiających się na ich powierzchni pozwoli bowiem cieszyć się estetycznym wyglądem oraz wysokim bezpieczeństwem schodów wejściowych przez długie lata.