Obróbka blacharska – czym jest i co powinniśmy o niej wiedzieć?
Prawidłowo wykonany dach to taki, który łączy ze sobą dwie funkcje: estetyczną i praktyczną. Dobrze jest, kiedy konstrukcja dachowa nadaje uroku budynkowi, jednak znacznie istotniejszą cechą jest szczelność. Tylko i wyłącznie dzięki niej, nasz dach nie przecieka, a my możemy cieszyć się brakiem wilgoci i ładną aranżacją wnętrz.
Aby zapewnić szczelność na obszarze całego dachu, nie wystarczy jedynie położyć standardowego pokrycia. Istotny jest każdy, pojedynczy fragment dachu, który musimy wyposażyć w obróbkę blacharską.
Czym jest obróbka blacharska?
Warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz czy śnieg nie zwracają uwagi na kierunek, w którym podążają. Każdy z tych czynników o intensywnym stopniu nasilenia jest w stanie wyrządzić krzywdy dla posiadłości. Istotne jest więc dokładne zabezpieczenie całego dachu, a nie tylko kilku jego fragmentów. Obróbka blacharska jest swego rodzaju uszczelnieniem wszystkich części dachu, które z punktu widzenia specjalisty są narażone na przeciek bądź zerwanie. Do takich miejsc możemy zaliczyć obszar wokół komina, czy nawet obszar styku dachu ze ścianami.
Dobrze wykonane obróbki blacharskie przykładają się pośrednio do zabezpieczenia domu przed pleśnią. Należy pamiętać, że wilgoć w domu nie bierze się wyłącznie od niezabezpieczonych fundamentów, lecz także z nieszczelnego dachu. Okazuje się, że na tego typu obróbki dachowe warto zwrócić uwagę już na etapie szukania projektu domu. Im bardziej skomplikowany dach wybierzemy, tym więcej dodatkowych blaszanych części będzie nam potrzebne.
Z czego wykonujemy obróbki blacharskie?
Zdecydowanie najczęściej używanym do obróbek blacharskich elementem jest blacha płaska. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do obijania pasów nadrynnowego i podrynnowego, a także do wiatrownic, koszów czy gąsiorów. Wybór pada na blachę płaską szczególnie ze względu na jej prostą i unikatową budowę. Jest to po prostu arkusz cienkiej, walcowanej blachy, będący jednocześnie wytrzymałym i łatwym w cięciu czy zginaniu.
Co więcej, materiał ten przy odpowiednim lakierowaniu jest w stu procentach zabezpieczony przed korozją. Jego cena także nie jest duża, a jakość nienaganna. Wybór blachy płaskiej jako materiału do obróbki blacharskiej jest istotny również pod kątem samego transportu. Arkusze takich elementów montażowych przychodzą do nas na paletach i są ułożone jeden na drugim. Nie wymaga to więc kombinowania i zajmuje mało miejsca.
Ważne miejsca do obróbki
Częstą praktyką wykonywania obróbki blacharskiej jest lutowanie. Pozwala to konkretnie zabezpieczyć dach, uniemożliwiając jakiekolwiek przeciekanie. Najważniejszymi miejscami, w których obróbka blacharska jest niemalże konieczna są komin oraz obszary około rynnowe. Pasy nadrynnowe mają za zadanie zbierać wodę spływającą z dachu i kierować ją do rynny. Podrynnowe natomiast służą do zabezpieczania dachu przed wilgocią.
Istotne jest także zabezpieczanie łączenia połaci poprzez kosze dachowe. Jest to bardzo istotny element całej obróbki blacharskiej. Bardzo wrażliwymi miejscami są również okna dachowe, których obszar dookoła również musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Coraz częściej zwraca się także uwagę na zabezpieczenie kalenicy czyli szczytu dachu. Stosuje się w tym celu uwypuklony fragment blachy po to, by woda mogła swobodnie spływać na dół.