Jak wybrać dachówkę – kilka praktycznych porad

Po zakończeniu drugiego etapu budowy domu nadchodzi czas, kiedy pora podjąć decyzję odnośnie pokrycia dachu. Budowlańcy radzili nam, abyśmy rozeznali się w temacie dachu zanim rozpocznie się sezon dachowy. Wraz z jego początkiem może się bowiem znacznie wydłużyć czas oczekiwania na dostawę materiałów.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Najważniejszą decyzją, jaką musieliśmy podjąć był wybór konkretnego rodzaju dachówki. Szczegóły na temat ich podziału znaleźć można w Internecie, gdzie dostępne są szczegółowe informacje na ich temat. Aktualnie do wyboru mamy dwa najpopularniejsze rodzaje dachówek – ceramiczne i cementowe. Bardzo wiele dobrego można przeczytać szczególnie o dachówkach cementowych. Ich najczęściej wymienianymi zaletami są bowiem odporność mechaniczna, estetyczny wygląd oraz sporo niższa cena w porównaniu do dachówek ceramicznych.

Dopasowanie kolorystyki dachówki do pozostałych elementów elewacji

W momencie, kiedy znamy już podstawowe typy dachówek oraz ich zalety i wady, należy zastanowić się, jaki efekt chcemy za ich pomocą osiągnąć. Wybór dachówki istotnie wpływa bowiem na wygląd budynku, powinien być więc dobrze przemyślany. Pamiętajmy także, że dachówkę wybieramy na wiele lat, powinniśmy się więc zdecydować się na dobrej jakości materiał, który będzie nam długo i dobrze służył. Należy także zadbać o to, aby zarówno kolor dachu, jak i elewacji oraz stolarki dobrze ze sobą współgrały, gdyż dzięki temu efekt wizualny będzie satysfakcjonujący.

My zdecydowaliśmy się na dachówkę cementową w kolorze kasztanowym. Następnie wybraliśmy się do składów budowlanych w okolicy, aby obejrzeć na własne oczy dostępne materiały. Niestety, na miejscu okazało się, że w sprzedaży znajdują są jedynie dwa rodzaje dachówek w takim odcieniu brązu. Kolejnym problemem, który pojawił się na drodze było więc dopasowanie koloru dachówki do pozostałych elementów elewacji.

Jak wybrać dachówkę – kilka praktycznych porad

Brąz niejedno ma imię – czyli jak dopasować wszystkie elementy elewacji?

Okazało się bowiem, że nie ma możliwości dokupienia rynien w identycznym kolorze, co wybrana przez nas dachówka. Jedynym dostępnym kolorem był brązowy, który jednak różnił się od odcienia wybranej dachówki. Jako że zależało nam na idealnym dopasowaniu kolorystycznym wszystkich elementów, brak rynien w odpowiednim kolorze ostatecznie przekreślił ten wybór. Nie przekonał nas nawet argument, że większość osób budujących dom decyduje się na takie rozwiązanie.

Zaczęliśmy się więc poważnie zastanawiać nad dachówką w kolorze antracytowym, ale jednak brąz ostatecznie wygrał. W jego wyborze utwierdziła nas wizualizacja domu (projekt Dom przy Cyprysowej 15) bardzo podobnego do naszego. Kontaktując się z przedstawicielami producenta dachówki dowiedzieliśmy się, że brązowy kolor jest stosunkowo rzadko wybierany przez klientów – mają na nią średnio 1-2 zamówienia w miesiącu. Uznaliśmy to jednak za dodatkowy atut, dzięki któremu nasz dom będzie wyróżniał się spośród innych budynków mieszkalnych na osiedlu.

Jak wybrać dachówkę konkretnej firmy i nie dać się oszukać?

Kolejną, bardzo istotną decyzją, jaką musieliśmy podjąć na tym etapie, był wybór konkretnego producenta dachówki. Budowa własnego domu to bardzo wymagające przedsięwzięcie, któremu warto jednak poświęcić nieco czasu. Im więcej dowiemy się i osobiście sprawdzimy, tym z zwiększą świadomością dokonamy właściwego wyboru.

Szybko okazało się jednak, że im więcej sprzedawców odwiedziliśmy, tym bardziej byliśmy zdezorientowani. Jedni chętnie proponowali produkty, z których sprzedaży mieli najwyższe prowizje, inni natomiast nalegali, abyśmy kupili dachówkę, która od wielu miesięcy zalegała im na magazynie. W efekcie okazało się, że polecali konkretne produkty, nie ze względu na ich jakość, ale własne korzyści.

W rozmowie z przedstawicielami warto więc od razu zaznaczyć, że wcześniej byliśmy już w innym składzie i tam proponowano nam taki i taki produkt. Dzięki temu dowiemy się, co inni o nim sądzą oraz lepiej poznamy jego zalety i wady. Dobrym rozwiązaniem jest także poradzenie się wybranej firmy dekarskiej, jakie konkretnie produkty ona poleca.

Na poszukiwanie dachówki powinniśmy zabrać ze sobą projekt naszego domu abyśmy mogli na miejscu uzyskać wycenę materiałów. Warto poprosić o oszacowanie kosztów zakupu dwóch różnych rodzajów dachówki (np. tej, która jest polecana przez konkretnego sprzedawcę i drugą, do której zakupu zachęcano nas w innym składzie), aby móc je ze sobą porównać i wybrać najkorzystniejszy wariant.

Wybrana dachówka w praktyce

Po dokładnym przenalizowaniu dostępnych dachówek i rad zarówno przedstawicieli handlowych, jak i dekarza, ostatecznie wybraliśmy dachówkę firmy Nelskamp. Jest to niemiecki producent, który cieszy się bardzo dobrą opinią u naszych zachodnich sąsiadków. Dom jest już nią pokryty więc możemy powiedzieć nieco więcej o tym, jak dachówka sprawdza się w praktyce.

Postawiliśmy na dachówkę w większym rozmiarze (F10). Byłyby on pewnie jeszcze większy, gdyż rozważaliśmy wybór dachówki wielkoformatowej F7, ale niestety jest ona obecnie wycofywana, zdecydowaliśmy się więc na jej nieco mniejszy wariant. Pokryty dachówką dach domu prezentuje się ładnie, solidnie i okazale. Atutem dachówek jest obecność specjalnego rowka, który odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Nie wszystkie dachówki są wyposażone w to praktyczne rozwiązanie, tym bardziej jesteśmy więc zadowoleni ze swojego wyboru.

Jak w przypadku każdego produktu, także i ta dachówka ma swoje wady. Po jej dostarczeniu na budowę okazało się bowiem, że kilka sztuk jest porysowanych. Nie mogliśmy niestety reklamować tego defektu, gdyż producent zastrzega sobie, że reklamacji nie podlega wadliwość niewielkiej ilości sztuk, która mieści się w 3-5% zakupionego materiału. Podczas cięcia dachówki dekarze narzekali także, że niektóre z nich popękały. To jednak niekoniecznie musi być wadą, gdyż pękanie dachówki jest spowodowane jej twardością i co za tym idzie, większą wytrzymałością.

Jeśli chodzi o samą markę Nelskamp, nie jest ona zbyt popularna w naszym kraju. Osoby, które jednak zdecydowały się na zakup dachówek są raczej zadowolone ze swojego wyboru i chętnie dzielą się opiniami w sieci. Podobnie jest w naszym przypadku. Dach pokryty dachówką Nelskamp wygląda bardzo dobrze, możemy więc śmiało powiedzieć, że polecana przez dekarzy, sprzedawców oraz Internautów dachówka okazała się świetnym wyborem.