Rodzaje materiałów ceramicznych

Główne zalety ceramiki

Ceramika to nic innego, jak materiał powstający w wyniku wypalania gliny. Ma wiele cech, które powodują, że doskonale nadaje się do powstawania elementów potrzebnych w budownictwie. Do najważniejszych jej cech charakterystycznych należy wysoka odporność na działanie niekorzystnych temperatur powietrza oraz czynników chemicznych. Ponadto jest to twardy materiał, dzięki któremu izolacja budynku kształtuje się na znacznie wyższym poziomie.

Rodzaje materiałów ceramicznych

Podział elementów wykonanych z ceramiki

Główny podział ceramicznych elementów zakłada wyróżnienie ceramiki drążonej i pełnej. Do tej pierwszej zalicza się wszelkie pustaki, a do drugiej cegły w dwóch rodzajach. Inny podział ceramiki budowlanej zakłada różnorodność jej zastosowania w praktyce. Istnieją bowiem wyroby do wznoszenia ścian, kominków, stropów, przewodów kominowych oraz ceramiczno-żelbetowych.

Rodzaje elementów ceramicznych

Budowa domu przy zastosowaniu materiałów wykonanych z ceramiki pozwala na zachowanie odpowiedniej jakości poszczególnych etapów budowy. Cegły wykonane ze specjalnej odmiany ceramiki pozwala na wznoszenie niemal każdej ściany. Jest to materiał nie tylko wytrzymały, ale również lekki i łatwy do przenoszenia z miejsca w miejsce. Cegły ceramiczne zazwyczaj występują w kilku klasach. Jedynie te o najniższej są przeznaczone do ścian wewnątrz budynku, pozostałe natomiast mogą być stosowane do wszystkich innych ścian. Warte uwagi są również pustaki ceramiczne. Wyróżniają się lepszą termoizolacją, ponieważ mają niewielkie otwory, przez które odbywa się właściwa cyrkulacja powietrza. Są bardzo dobrym materiałem do stawiania ścian nośnych. Wyróżnia się kilka rodzajów pustaków ceramicznych: MAX, U, SZ, szalunkowe i wentylacyjne. Dwa pierwsze rodzaje służą do stawiania ścian wewnętrznych, konstrukcyjnych i zewnętrznych dwuwarstwowych. Pustaki typu SZ mają podobne zastosowanie, ale wzbogacone o ściany działowe. Pozostałe materiały budowlane z ceramiki to płytki ceramiczne, które również cieszą się popularnością w branży budowlanej.