Jak zaplanować budowę wymarzonego domu?

Gdy ktoś planuje budowę nowego domu zawsze ma dylemat - czy skorzystać z gotowych projektów zamieszczanych w katalogach firm budowlanych? A może zamówić u architekta projekt uwzględniający indywidualne potrzeby i gusta wszystkich przyszłych użytkowników? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, więc decyzja jest trudna.

Wykorzystanie gotowych projektów

Wszystkie domy uwidocznione na zdjęciach katalogów wyglądają efektownie i zachęcająco. Ale nigdy nie wiadomo dokładnie, który z nich będzie pasował do charakter posesji, rodzaju gruntu pod budowę, oraz czy obiekt nie straci na swojej atrakcyjności jeśli wykorzysta się tańsze materiały wykończeniowe, w celu ograniczenia budżetu. Ponadto, każdemu zależy aby jego dom był wyjątkowy, niepodobny do innych. A przecież może się zdarzyć, że w tej samej okolicy pojawi się kilka budynków bliźniaczo do siebie podobnych, bo wybranych z tego samego katalogu. Pozytywną stroną takiego rozwiązania jest natychmiastowe otrzymanie planów, więc można szybko przystąpić do budowy.

Jak zaplanować budowę wymarzonego domu?

Projekty na zamówienie

W tym przypadku możliwa jest znaczna indywidualizacja wyglądu zewnętrznego obiektu i rozkładu znajdujących się w nim pomieszczeń. Da się również przykroić budżet poprzez zastosowanie materiałów w dobrym gatunku, ale niekoniecznie z najwyższej półki. Odbywa się to już na etapie projektowania, bo architekt weźmie pod uwagę ten aspekt i na tej podstawie przekaże wskazówki wykonawcom. Przyszły właściciel domu ma duży wpływ na wykonanie projektu - określi swoją wizję i zdefiniuje potrzeby. Projektant zanim ukończy pracę, przedstawi dotychczasowy efekt w formie prezentacji na ekranie komputera. Specjalne aplikacje umożliwiają obejrzenie obiektu z różnych perspektyw - z góry i z każdej strony. Projektujący może też zaprosić zleceniodawcę na wirtualny spacer po wnętrzu. Na tym etapie możliwe jest jeszcze wprowadzanie drobnych zmian. Na wykonanie projektu potrzeba trochę więcej czasu, ale za to wymarzony dom będzie spełniał wszystkie oczekiwania zamawiającego.