Studnie głębinowe – budowa i rodzaje

Wiercona studnia głębinowa to sprawdzony sposób na czystą, wysokogatunkową i niedrogą wodę. Doskonale zdaje egzamin zarówno jako główne, jak i dodatkowe źródło wody. Tego typu studnie stosuje się głównie na posesjach, które z różnych względów nie mogą zostać podłączone do sieci wodociągowej.

Czym jest wiercona wiercenie studni głębinowych w Krakowie i jak jest zbudowana?

Wiercona studnia głębinowa ma za zadanie pobierać wodę z głębszych warstw wód gruntowych. Jest to pionowa konstrukcja składająca się z kilku elementów. Podstawową jej częścią jest długa rura, którą osłania się specjalną obudową najczęściej zrobioną z odpowiedniego tworzywa sztucznego, np. z PCV, rzadziej z betonu. W najgłębiej umieszczonej części konstrukcji znajduje się rura filtracyjna w żwirowej otoczce, natomiast w partii wyższej umieszcza się pompę głębinową połączoną ze stalową rurą. Rura ta pełni funkcję przewodu, który doprowadza wodę na powierzchnię. Naziemnymi elementami konstrukcji są zawór i głowica studzienna. Oczywiście całość jest wyposażona w instalację, która doprowadza wodę do wybranych budynków. To, jaką głębokość ma wiercona studnia głębinowa, jest uwarunkowane paroma ważnymi przesłankami. Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają zapotrzebowanie na wodę oraz uwarunkowania geologiczne panujące na danym terenie. Decydując się na wywiercenie studni głębinowej, trzeba nawiązać współpracę z doświadczoną w tej branży firmą gwarantującą klientom kompleksową obsługę.

Studnie głębinowe – jakie są ich rodzaje?

Wykonywane przez profesjonalne firmy studnie głębinowe z Krakowa oraz z innych lokalizacji w kraju to nie tylko studnie wiercone. Wypada wspomnieć również o dwóch innych rodzajach studni głębinowych. Są to:

- studnie kopane

W znakomitej większości przypadków są to studnie wykonywane ręcznie z uwagi na niedużą głębokość niewynoszącą zazwyczaj więcej niż kilka metrów. Woda z takich studni jest czerpana za pomocą pomp – kiedyś do tego celu wykorzystywane były wiadra.

- studnie abisyńskie

Studnie abisyńskie to studnie wąskorurowe. Są one przystosowane do czerpania małych ilości wody – maksymalnie z 7 m głębokości. Nad powierzchnią jest umieszczony kran z wajchą służącą do ręcznego uruchamiania strumienia wody. Z takimi studniami często można zetknąć się na ulicach Krakowa oraz wielu innych polskich miast. 

Studnie głębinowe – budowa i rodzaje

Jaka pompa jest najlepsza do wierconej studni głębinowej?

Skuteczność wierconej studni głębinowej w bardzo dużej mierze zależy od odpowiednio dobranej pompy głębinowej, która – w przeciwieństwie m.in. do pompy zatapialnej czy samozasysającej – nadaje się do zastosowania na dużych głębokościach. Przy wyborze pompy głębinowej trzeba koniecznie mieć na uwadze jej wydajność, wielkość, wysokość podnoszenia, odporność na piasek oraz zabezpieczenia. Pompa musi być dopasowana do głębokości studni oraz przewidywanych ilości pobieranej wody. Nie może być przy tym większa od średnicy studni. Obecnie pompy głębinowe są bardzo często oferowane w zestawie ze zbiornikiem hydroforowym montowanym w budynku. Jego przeznaczeniem jest gromadzenie wody użytkowej.